ترفند هایی برای افزایش عمر باتری گوشی

با تمام قدرت و تطبیق پذیری که گوشی های هوشمند از خود به نمایش گذاشته اند ( حتی بهترین آنها) همشان طلسم به مشکل عمر کم باتری هستند. اگرچه در طول روز از دستگاه خود کم کار می کشید اما در پایان روز ممکن است برای انجام یک تماس نیز شارژ نداشته باشد. اما با داشتن برنامه های درست و اندکی بصیرت می توانید شاهد افزایش عمر باتری گوشی خود حتی تا دو برابر باشید و کاری کنید بیشتر از قبل کار کند.

اگرچه برخی از گوشی ها در یک بار شارژ مدت زمان بیشتر از دیگری شارژ نگه می دارد اما اکثر آنها از مشکلات پایه یکسانی رنج می برند که آن این است که کارهای زیادی انجام میدهند. هر ۳/۷ ولت باتری بقدری کوچک است که میتواند براحتی زیر پوسته گوشی شما قرار بگیرد و می تواند تا چند روز بارکاری حاصل از اجرای برنامه ها ، مرور صفحات وب ، ارسال ایمیل ، و انجام هر آنچه که از یک گوشی انتظار می رود را تحمل نماید(همچنین برقراری تماس).

بیشتر گوشی های هوشمند امروزه از باتری های ۵ وات-ساعت استفاده می کنند، که این یعنی در طول ۵ ساعت یک وات شارژ به گوشی همراه می رسانند. اگر باتری گوشی شما ۱ وات بر ساعت باشد اگر ساعت ۷ صبح آن را از شارژ بکشید انتظار داریم در هنگام ظهر (ناهار) نیاز به شارژ مجدد داشته باشد.در نتیجه یک روش کلیدی برای افزایش عمر باتری خود این است که مقدار توان مصرفی دستگاه خود را در یک ساعت کاهش دهید.

یک راه واضح برای کاهش مصرف انرژی این است که از آن کمتر استفاده کنید!!! یک روش کمی عملی تر این است که توان گوشی خود را با خاموش کردن برخی ویژگی ها که نیازی به آنها نیست  و یا کم کردن برخی ویژگی های قابل تنظیم است، مدیریت نمایید. خاموش کردن دستگاه های رادیویی گوشی هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید، کاهش روشنایی صفحه ، بستن برنامه هایی (Kill) که در پس زمینه در حال اجرا هستند از جمله ترفند هایی برای افزایش عمر باتری گوشی ها می باشند. این روش ها و مواردی که در پی می آید با کاهش لحظه به لحظه مصرف انرژی باعث افزایش عمر باتری گوشی شما خواهد شد.

 

۱- تاریک کردن کردن صفحه نمایش

معمولا افراد دوست دارند که صفحه نمایش گوشی هوشمندشان بزرگ و رنگارنگ باشد اما این خواست یکی از اصلی ترین دشمنان شارژ باتری گوشی های هوشمند است. صفحه نمایش با سرعتی ویرانگر شارژ باتری را مصرف میکند. برخی از گوشی ها دارای حسگرهای سنجش نور محیط هستند که بطور خودکار به تنظیم نور صفحه نمایش می پردازند. اما باز هم بهتر می توان عمل کرد و با کاهش دستی نور صفحه حتی از صرف باتری که خود حسگر سنجش نور استفاده می کند نیز بکاهید. بنابراین می توانید نور صفحه خود را تا جایی که باعث آزارتان نشود کم کنید. حتی اگر ادامه موارد این مقاله را به کار نبندید و تنها این مورد را انجام دهید به طور قابل توجهی از مصرف باتری شما کم خواهد شد.

 

۲- زمان خاموش شدن ( Timeout) صفحه نمایش خود را کم کنید

در زیر تنظیمات صفحه نمایش تلفن همراه شما باید یک مورد با نام  ‘Screen Timeout’ یا مشابه آن وجود داشته باشد. این تنظیمات میزان مدت زمانی که بعد از اتمام کار با گوشی صفحه آن روشن بماند را تعیین میکند.هر ثانیه در اینجا محاسبه می شود، بنابراین مقدار timeout خود را تا جایی که ممکن است کوتاه انتخاب کنید. در بیشتر دستگاه های اندرویدی کمترین میزان روشن ماندن گوشی تلفن همراه ۱۵ ثانیه است.اگر صفحه نمایش شما هم اکنون روی دو دقیق تنظیم شده است سعی کنید آن را به همان کمترین مقدار کاهش دهید.

 

۳- دستگاه بلوتوث خود را خاموش کنید 

خاموش کردن بلوتوث باعث افزایش عمر باتری گوشی می شود
خاموش کردن بلوتوث باعث افزایش عمر باتری گوشی می شود

مهم نیست چقدر از بلوتوث گوشی در ماشین برای پخش موسیقی یا از آن برای هدفون های بلوتوث استفاده میکنید. بهتر است هنگامی که در ماشین نیستید یا انتظار دریافت تماس ندارید برای افزایش عمر باتری گوشی خود بلوتوث را خاموش نگهدارید.بطور کلی نیز داشتن گوشی بلوتوث از لحاظ امنیت در هنگام پیاده روی در سطح شهر مناسب نیست. با خاموش کردن گوشی همراه خود می توانید شارژ باتری گوشی خود را تا یک ساعت افزایش دهید.

 

۴- خاموش کردن Wi-Fi هنگامی که از آن استفاده نمی کنید

مانند بلوتوث ، آنتن رادیویی Wi-Fi نیز یکی از مصرف کننده های اساسی باتری گوشی همراه است . در حالی که شما ممکن است نیاز به سرعت خدمات داده ای بالایی داشته باشید اما هیچ سوی در روشن گذاشتن وای فای هنگامی که خارج از برد موثر آن هستید، وجود ندارد. بهتر است هنگامی که خارج از خانه یا محل کار خود هستید آنتن وای فای را خاموش کنید.کاربران اندروید می توانند فرایند میانبر انجام روشنم خاموش کردن آنتن وای فای را به صفحه خانه آورده و این اعمال را آسان نمایند.

 

۵- GPS گوشی خود را خاموش کنید

یکی دیگر از مصرف کنندگان اصلی باتری واحد GPS گوشی شماست که بطور دائم فرکانس های رادیویی به ماهواره های مثلثی که گوشی در ناحیه میانی آن قرار دارد ، ارسال و دریافت میکند.بسیاری از برنامه های گوشی با استفاده از GPS اطلاعات منطقه ای شما را برای ارائه سرویس نیاز دارند. بطور مثال یافتن نزدیکترین رستوران یا فروشگاه به شما برای محصولی که مد نظر شماست.بسیاری از دسترسی ها را می توانید براحتی در هنگام نصب به گوشی خود ندهید.( خصوصا هنگامی که به یک برنامه اعتماد کافی ندارید)

۶- برنامه های اضافی را ببندید(kill)

چند وظیفه ای (multitasking) -توانایی اجرای چند برنامه در آن واحد- یکی از ویژگی های قدرتمند گوشی های هوشمند است. همچنین بسیار انرژی مصرف می کند، چون هر برنامه ای که شما اجرا می کنید بصورت اشتراکی چند دروه دوره اجرایی از پردازنده (CPU) را به خود اختصاص می دهد. با بستن برنامه ای که بواقع در لحظه از آن استفاده نمی کنید می توانید به شدت بار کاری پردازنده (CPU) را کاهش دهید که در نتیجه آن مقدار مصرف انرژی را کاهش دهید. برای گوشی های اندروید-که از نظر مصرف انرژی به علت توانایی گسترده آنها در انجام Multi-tasking، بدنام هستند- برنامه ای به نام Advanced Task Killer وجود دارد که بطور خودکار با توجه به سیاستی که برای آن در نظر میگیرید شروع به از بستن برنامه های اضافی می کند. در iOS روی Home دوبار بزنید تا قسمت مربوط به Multi-tasking باز شود، یک آیکون را آنقدر نگه دارید تا علامت ضربدر ظاهر شود ، بر روی ضربدر بزنید تا برنامه بسته شود.

 

۷- از لرزش (ویبره) استفاده نکنید

آیا ترجیح میدهید که تلفنتان شما را هنگام آمدن پیام یا تماس با استفاده از لرزش آگاه کند؟ با آگاهی از یک چنین تمایلی این نکته را اضافه می کنیم که لرزیدن انرژی بیشتری نسبت به آهنگ گوشی ایجاد می کند. چون نواخت موسیقی تنها به انرژی کمی برای لرزش پرده های اسپیکر تلفن همرا نیاز دارد اما ویبره گوشی دو وزرنه بزرگ را شروع به تکان دادن می کند (نسبت به پرده اسپیکر) که در نتیجه کل گوشی را به لرزش در می آورد. اگر می خواهید که صدای تلفن مزاحم نشود می توانید صدای آن و همچنین لرزش را خاموش کرده ولی صفحه آن را جایی در معرض دید قرار دهید بطوری که هنگام آمدن پیام یا تماس صفحه نمایش روشن شده و مطلع می شوید.

 

۸- برخی اطلاعیه های (Notification) بی معنا را خاموش کنید

این طور بنظر می رسد که دیگر هر برنامه ای که وجود دارد در اینترنت  بدنبال بروزرسانی ، خبر ، پیام یا اطلاعات دیگر می باشد. وقتی که چیزی پیدا شد ، برنامه یک صدایی ایجاد یا صفحه را روشن کرده یا پیغامی را نمایش می دهد یا باعث می شود که LED شما چشمک بزند گاها همه موارد بالا را ممکن است با آمدن اتفاقی از یک برنامه شاهد باشیم و همه این موارد باعث مصرف انرژی می شود. مسلما شما نمی خواهید اطلاعیه های مربوط به یک پیام متنی یا تماس بی پاسخ خود را خاموش کنید اما بطور قطع اطلاعیه یک بازی یا امتیاز برای شما آنچنان ممکن است مهم نباشد.در نتیجه اطلاعیه های زائد را خاموش کنید تا باعث افزایش عمر باتری گوشی شما شود و همچنین بی جهت حواستان را در طی روز پرت نکند!

 

۹- قسمت Power Saver را برای گوشی اندروید خود روشن کنید

با استفاده از برنامه JuiceDefender می توانید باعث افزایش عمر باتری گوشی خود شوید
با استفاده از برنامه JuiceDefender می توانید باعث افزایش عمر باتری گوشی خود شوید

گوشی های اندروید جدید شامل قسمتی با عنوان Power Saver Mode هستند که کمک می کند تا قسمت های مختلف برای کاهش مصرف انرژی را مدیریت کنید.  Power Saver Mode بطور خودکار از بروزرسانی برنامه ها در پشت پرده جلوگیری می کند. صفحه تلفنتان را کم نور کرده ، زمان timeout صفحه را کاهش می دهد ، انیمیشن های روی صفحه را غیر فعال کرده ، و لرزش را خاموش می کند. بطور پیش فرض این سبک وقتی سطح باتریتان از ۲۰ درصد کمتر شود، روشن می شود، اما می توان آن را بای ۳۰ درصد نیز تنظیم کرد. هرچه زودتر گوشی به Power Saver Mode برود دیرتر باتریش خالی می شود.

 

۱۰- برنامه JuiceDefender را برای گوشی اندرویدیتان بگیرید.

با تنظیم دستی موارد گفته شده می توانید تا چندین ساعت در روز عمر باتری گوشی خود را افزایش دهید . اما اگر این تنظیمات برایتان سنگین است می توانید برنامه JuiceDefender را برای مدیریت باتری گوشی خود دانلود کنید. این برنامه برای گوشی های اندرویدی طراحی شده است. این برنامه در میان برنامه های مشابه نتایج خوبی ارائه داده است که با روشن خاموش کردن اتوماتیک آنتن های رادیویی گوشی های شما و مدیریت پردازنده گوشی سعی در بهینه کردن استفاده از باتری برای افزایش عمر باتری گوشی اندرویدی شما را دارد.

در بالا راه هایی برای افزایش عمر باتری گوشی ارائه داده شد یکی دیگر از مشکلات عمده در گوشی ها کاهش سرعت گوشی است که برای افزایش آن پیشنهاد می کنیم که مقاله زیر را نیز بخوانید و بکار ببندید.

مقاله : روش هایی برای افزایش سرعت گوشی و تبلت اندرویدی

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد