آموزش تبدیل کیبورد به موس و کیبورد مجازی ویندوز

تبدیل کیبورد به موس توسط برنامه نویسان راهگشای بسیاری از بازی سازان بوده است اما امکان دارد زمانی شما هم با موس کامپیوتر خود مشکل داشته باشید و به ناچار از کیبورد باید استفاده دوگانه ببرید. در اینجا نحوه تبدیل کیبورد به موس را خواهید آموخت و هم چنین زمانی که کیبورد شما از کار افتاده باشد باید از کیبورد مجازی استفاده کنید. با ما همراه باشید.

برای تبدیل کیبورد به موس سه کلید Left Alt + Left Shift + Num Lock را با هم بزنید و در صفحه ای که باز می شود Yes را بزنید. (اگر ویندوز شما 8 یا 10 است  پس از خواند مقاله در انتها به مسیر مشخص هر ویندوز توجه کنید.)

shifnumkey

حالا ماشین حساب کیبورد شما به موس تبدیل شده است. امتحان کنید. از راهنمای زیر برای استفاده کمک بگیرید. برای غیر فعال کردن دوباره همان سه کلید را بزنید.

shifnumkey2

در هنگام استفاده زمانی که روی یک فایل دکمه 0 را بزنید و موس را جابجا کنید در واقع شما فایل را دارید با خود جابجامی کنید و باید در مقصد آن را رها کنید با زدن دکمه . این کار انجام می شود.

اما برای افزایش سرعت حرکت نشانگر باید به محل تنظیمات آن بروید بهتر است در استارت ویندوز کلمه MouseKeys را تایپ کنید و …Move the pointer را انتخاب کنید تا پنجره زیر باز شود. اگر چیزی نشان داده نشد به انتهای مقاله برای ویندوز خود مراجعه کنید زیرا که این آموزش تصویری برای ویندوز 7 می باشد. سپس دقت کنید تیک Turn on Mouse Keys زده شده باشد سپس روی Set up Mouse Keys کلیک کنید.

shifnumkey3

سپس طبق شکل زیر مقادیر سرعت و شتاب موس مجازی در کیبورد را افزایش دهید بعد OK را بزنید.

shifnumkey4

برای تبدیل کیبورد به موس در ویندوز 10 مسیر زیر را طی کنید:

Windows key > بنویسید Ease of Access mouse settings و اینتر > Mouse Keys >

Use numeric pad to move mouse around the screen را روشن کنید > خارج شوید

برای تبدیل کیبورد به موس در ویندوز 8 مسیر زیر را طی کنید:

کلمه Mouse را سرچ کنید > Ease of Access mouse settings و اینتر > Mouse Keys را روشن کنید > خارج شوید

استفاده از کیبورد مجازی در ویندوز

یکی از پرکاربرد ترین زمان های استفاده از کیبورد مجازی وقتیست که دکمه ای از کیبورد خراب شده باشد و یا شب هنگام زمانی که نور اتاق را باید کم یا خاموش کنیم ولی اگر جای کلمات را حفظ نباشیم به مشکل می خوریم پس کیبورد مجازی به کمک مان خواهد آمد. یا کمک دیگر آن زمانیست که نیاز به تایپ حروفی مثل ژ پ یا علامت هایی برای اعراب گذاری مثل ً ٌ ٍ َ ُ ِ ّ أإؤه داریم با کیبورد مجازی تمامی این اعراب نمایش داده شده اند اما در کیبورد اصلی نمی توان تمامی آنها را نمایش دهیم مخصوصا وقتی کیبورد چند زبان داشته باشیم.

برای اجرای کیبورد مجازی کافیست در Start ویندوز on screen keyboard را تایپ کنید و روی آن کلیک کنید تا شکل زیر ظاهر شود.

shifnumke6

با زدن دکمه Option می توانید تنظیمات را مطابق میل خود تغییر دهید.

3 thoughts on “آموزش تبدیل کیبورد به موس و کیبورد مجازی ویندوز

 • May 28, 2017 at 9:56 am
  Permalink

  چه جاالب واقعا نمیدونستم چنین امکانی هست برام جالب بود ممنون??

  Reply
 • January 10, 2017 at 2:11 pm
  Permalink

  سلام میخواستم کیبوردمو به موس تبدیل کنم alt+shift+num lk رو زدم کیبوردم که به موس تبدیل نشد هیچ ظاهر همه چی عوض شده و هر کاری میکنم غیر فعال نمیشه ویندوزم ۸.۱

  Reply
  • January 10, 2017 at 6:02 pm
   Permalink

   سلام
   برای تبدیل کیبورد به موس در ویندوز 8 مسیر زیر را طی کنید:

   کلمه Mouse را در کنترل پنل سرچ کنید > Ease of Access mouse settings و اینتر > Mouse Keys را روشن کنید > خارج شوید. برای برگشت به حالت قبل Mouse Keys را خاموش کنید.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد