تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی : OCR فارسی

بـــه جــــــــرأت می توان گفت یکی از نرم افزارهایــی کــه همواره کاربــران ایرانی (فارســی زبان) حســرت آن را دارند، تبدیــل صفحات اســکن شده بــه متن تایپ شــده اســت. همان طور کــه می دانید فناوری OCR مخفف Optical Character Recognition اســت که یک نرم افزار متون موجود در تصاویــر دیجیتــال را تشــخیص مى دهــد و آنها را به فایل هــای متنی قابل ویرایــش تبدیل می کند. این تکنیک در موارد بســیاری کاربــرد دارد. به عنوان مثال فرض کنید مقاله ای 100 صفحــه ای یا یک پایان نامه دانشــگاهی چاپ شــده را در اختیار دارید و قصد دارید بخشی از آن را ویرایش کنید. مطمئنا تایپ مجدد تمام محتوا نیازمند صرف وقت و هزینه بســیار است، اگر بتوانید با اســکن صفحــات آن را به متن های تایپ شــده تبدیل کنید، عملیات ویرایش بسیار آسان خواهد شد.

فناوری OCR در بیشــتر زبان های دنیا بخصوص زبان انگلیســی با دقتبالا قابل استفاده است ولی اســتفاده از این فناوری برای تبدیل متون زبان فارسی مشکلات بسیاری داشــت. این مشکلات به حدی بود کــه تقریبا انجــام ایــن کار در زبان فارســی به امری غیرممکن تبدیل شــده بود، اما خوشــبختانه گوگل در خدمات رایگان خود، این مشکل بزرگ را رفع کرده است.

پس چنانچه قصد دارید کتاب، مقاله، پایان نامه و هرگونه محتوای دیگر را به متن تایپ شده تبدیل کنید و یا OCR فارســی را آزمایش کنید، می توانید از روش زیر کمک بگیرید:

1- تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی : ورود به گوگل درایو

برای تبدیل متون موجود در تصاویر اســکن شده به متون تایپ شــده باید از ســرویس گوگل درایو کمک بگیریــد. همان طور که می دانید برای اســتفاده از ســرویس های گوگل نیازمند عضویت و داشتن یک نام کاربری از گوگل هستید. چنانچه قبلا در یکی از سرویس های گوگل (همچون جیمیل) عضو شده اید، با مراجعــه به لینک drive.google.com به محیط کاربری خود وارد شوید. در غیر این صورت با ورود به لینک فوق، روی Create account کلیــک کــرده و یــک کاربری جدید در سایت گوگل برای خودتان ایجاد کنید.

گوگل درایو

2-تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی :آپلود فایل

پــس از ورود به محوطه کاربری خود در ســرویس گــوگل درایــو، از بــالا ســمت چــپ روی New کلیــک کــرده و در پنجــره به نمایش درآمــده گزینه File Upload را انتخاب کنید. در این مرحله باید فایل اســکن شــده (فایل شــما می توانــد در یکــی از فرمت های اســتاندارد عکس یا PDF باشــد) را انتخاب کــرده و با کلیک گزینه Open عملیات آپلود در سرویس گوگل درایو را آغاز کنید.

3-تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی :تبدیل به متن تایپ شده

اکنون فایل شــما در ســرویس گوگل درایو ذخیره شــده و با یک ترفند ساده می توانید آن را به متن تایپ شــده تبدیل کنید. برای اجرای این ترفند کافی اســت روی فایــل موردنظر کلیک راســت کرده و در عنوان Open With گزینــه Google Docs را انتخاب کنید. فایل شما در ویرایشگر متنی آنلاین گوگل باز شده و می توانیــد متن قابل ویرایــش را کپی و به هریک از نرم افزارهای موردنظر خود انتقال دهید.

تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی : نمونه

در اینجا ما به تئوری اکتفا نکرده و یک نمونه از کار گوگل را برایتان در تصویر زیر گذاشته ایم که خود نتیجه را مشاهده کنید . این تصویر با زاویه غیر عمود از یک کتاب گرفته شده که تا حدودی خوب OCR شد.

نمونه ای از تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی
نمونه ای از تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی

7 thoughts on “تبدیل عکس متن فارسی به متن تایپی : OCR فارسی

 • December 9, 2017 at 5:55 pm
  Permalink

  سلام
  جملات و کلمات کاملا برعکس نوشته شدن مثلا “اهواز” بصورت “زاوها” نوشته شد!
  چطور میشه اصلاحش کرد؟
  ممنون

  Reply
  • December 10, 2017 at 5:05 am
   Permalink

   سلام
   احتمالا سیستم UTF8 و فونت فارسی به درستی نصب نشده

   Reply
 • May 26, 2017 at 9:05 pm
  Permalink

  سلام بصورت دست نویس نوشتم در دفتر با چه نرم افزار ی به word تبدیل کنم . این نرم افزار فقط متن کتاب رو استخراج می کنه ولی متنی که با دست نوشته شده را استخراج نمیکند. لطفا نرم افزاری ارائه دهید. و به ایمیلم بفرستید

  Reply
  • May 27, 2017 at 9:10 am
   Permalink

   با سلام
   تشخیص دست نوشته هنوز در مراحل تحقیق هستش و فعلا الگوریتمی برای زبان فارسی بطور خاص وجود ندارد . در زبان انگلیسی هم خطای روش ها بسیار بالا است

   Reply
 • September 26, 2015 at 11:50 am
  Permalink

  با تشکر از مطالب مفیدتون
  کاش یک نمونه انجام شده قرار میدادین تا ببینیم
  ممنون

  Reply
  • September 26, 2015 at 9:39 pm
   Permalink

   سلام دوست عزیز ،
   برایتان یک نمونه در انتهای مطلب گذاشتیم.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد