بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی : سریع و راحت

اگر ناگهان گوشی شما در خیابان از دستتان بیفتد و خراب شود چگونه داده های داخل آن را باز خواهید گرداند. بدتر اینکه تمام تلاش هایتان برای تعمیر دستگاه پاسخگو نباشد. بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی ترفندی برای نجات از بحران از دست دادن اطلاعات در گوشی های هوشمند است.

اگر داستان بالا برایتان اشنا است یا حداقل امکان رخ دادن آن برایتان وجود دارد باید برنامه ریزی انجام دهید تا در اثر بروز چنین اتفاقاتی تمام لیست مخاطبین، عکس ها ، پیام  های متنی و یادداشت هایتان از بین نرود. در اینجا ما روشی برای داشتن نسخه پشتیبان را به شما معرفی می کنیم که می تواند ضررهای معنوی اتفاقاتی همچون اتفاق بالا را برایتان کم کند.

نحوه بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی

برای اینکه داده های گوشی یا تبلت شما از بین نرود باید برنامه ریزی انجام دهید تا داده های آن را در جایی مانند کامپیوتر خود نگه دارید.

خوشبختانه گوگل بطور اتوماتیک مخاطبین ، تقویم ، قرار ملاقات ها ، مشتند ها و حتی تاریخچه پرداخت برای برنامه ها در خود نگه می دارد. البته تا زمانی که شما به آن اجازه بدهید.

اگر چه گوگل یک چنین خدماتی را ارئه می دهد در اینجا برنامه ای وجود دارد که کمتر از سیستم های ابری برای انجام چنین کاری استفاده می کند. در ادامه درباره نسخه های پشتیبان اطلاعات بیشتری خواهید یافت.

نسخه پشتیبان گیری گوگل

اگر به گوگل اجازه ( permission) برای بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی را بدهید با اندگی تغییر بطور منظم از داده هایی که در زیر لیست شده در سرور های خود بکاپ گیری می کند روش روشن کردن این امکان به این صورت است که به Setting رفته سپس Backup & reset را زده سپس بر روی Backup my data and Automatic restore بزنید.

لیست مواردی که نسخه پشتیبان برای آن تهیه می شود به قرار زیر است :

  • تنظیمات Google Calendar
  • نام های شبکه های Wi-Fi و گذرواژه هایشان
  • تصاویر والپیپر در قسمت Home screen
  • تنظیمات Gmail
  • برنامه هایی که از طریق Google Play نصب شده است
  • تنظیمات صفحه نمایش
  • زبان و تنظیمات ورودی
  • تاریخ و زمان
  • تنظیمات برنامه های Third-partو داده هایشان
روند اجازه دادن به گوگل برای بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی
روند اجازه دادن به گوگل برای بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی

اما کار شما هنوز تمام نشده است ، هنگامی که به Settings می روید به قسمت Accounts رفته و بر روی Google account کلیک کنید. یک لیست بلندی از آیکون های برنامه ها ، داده ها ،تقویم ، مستندات ، Gmail ، عکس ها و هر آن چیزی که می توانید بطور مجازی بکاپ بگیرید وجود دارد.

دقت کنید که یک تیک بعد از هر گزینه ای که علاقه دارید از آن بکاپ گرفته شود وجود داشته باشد. کار ما با بکاپ گیری گوگل اینجا تمام می شود و هر زمان که به اینترنت وصل باشید و داده جدیدی در یکی از دسته هایی که می خواهید بکاپ بگیرید وجود داشته باشد بطور خودکار اطلاعات به سرور گوگل فرستاده  می شود.

دانستن این نکته نیز جالب است که تنها رش گوگل برای بکاپ گیری روش بالا نیست بلکه در Google’s Music service همه آهنگ هایی را که در این سرویس دارید نیز بر روی سرورهای گوگل نگه داری می شود.

این کار زمانی خوب است که هر دو دستگاه تلفن و کامپیوتر شما دچار مشکل شود در این صورت می توانید آرامش خاطر داشته باشید که گوگل مجموعه شما را حفظ خواهد کرد. اگر مجموعه موسیقی های شما زیاد باشد می توانید با اندکی تحمل تنها برای بار اول که مجموعه شما به سرورها منتقل می شود از امکانات سیستم ابری خود بهره مند شوید.وقتی موسیقی شما بارگذاری شد می توانید تا ۱۰ دستگاه اندرویدی دیگر از آن استفاده کنید.

Drag and drop

روش دیگر بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی که بسیار ساده است کپی کردن و نگه داری عکس ها ، ویدیو ها و موزیک های خود بطور دستی است. که می توانید آن ها را بطور مستقیم به کامپیوتر خود منتقل کنید.

اما این روش یک روش عالی برای انجام این کار نیست اما سریع و آسان است. خصوصا در ویندوز زمانی که دستگاه را بصورت حافظه به کامپیوتر وصل می کتیم.برای Mac بهتر است که نرم افزار Android File Transfer را دانلود و اجرا کنید. هنگامی که اولین بار گوشی خود را به سیستم وصل می کنیدبطور اتوماتیک سیستم را اجرا میکند.

برنامه My Backup Pro 

اگر به دنبال روشی آسان برای بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی خود هستید می توانید برنامه My Backup Pro را انتحان کنید که در Google Play Store نیز قابل دانلود است. این برنامه بدون نیاز به دسترسی روت تمام آنچه را که در گوشی خود دارید را می تواند بکاپ گیری کند .

برنامه My Backup Pro
برنامه My Backup Pro

از جمله داده هایی که این نرم افزار از آنها بکاپ می گیرد شامل عکس ها ، داده های برنامه ها ، بوک مارک های مرورگر ها ، مخاطبین ، تنظیمات سیستم ، میانبر های صفحه خانه ، آلارم ها ، تقویم ها ، پیام های MMS ، پیام های SMS ، و غیره . این نرم افزار به شما اجازه میدهد که برای انجام عملیات بکاپ گیری برنامه ریزی کنید و با یک زمانبندی مشخص به انجام این کار بپردازد.

مثلا زمانی که با گوشی کار ندارید یا خواب هستید. و فایل حاصل از بکاپ گیری را در فلش گوشی و یا سیستم ابری که به گوشی وصل است نگه می دارد. و بنابراین بکاپ گوشی شما فورا از طریق سایت برنامه قابل دسترسی است. اگر گوشی شما رایش اتفاق بیفتد می توانید از طریق این فایل به همه داده های گوشی قبلی خود دست یابید.

برنامه SMS Backup & Restore

اگر می خواهید تمامی داده های مربوط به sms های خود را حفظ کنید می توانید  SMS Backup & Restore را دانلود کرده و اجرا کنید . این برنامه رایگان بوده و با سیستم ایمیل شما یکپارچه خواهد بود همچنین می توانید داده های مربوط به sms  را در Google Drive یا Dropbox نگهداری کنید.

این نرم افزار داده های sms های شما را به فرمت XML نگهداری می کند. شما می توانید بکاپ ها را  بر روی کامپیوتر نگهداری کرده و سپس با استفاده از ایمیل آنها را ارسال کنید.

محیط برنامه SMS Backup & Restore
محیط برنامه SMS Backup & Restore

همچنین این امکان وجو دارد که sms هایی که می خواهید بکاپ گیری کنید را خودتان انتخاب نمایید. همچنین مانند برنامه قبل می توانید به این برنامه زمانبدی برای اجرای بکاپ گیری بدهید.

از برنامه های عرضه کننده گوشی خود استفاده کنید

تقریبا همه تولید کنندگان گوشی همراه برخی راه حل هایی برای بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی ارائه می دهند که اکثر آنها از روش های بکاپ گیری با استفاده از کامپیوتر به سمت بکاپ گیری با یک کلیک در برنامه های موبایل کوچ کرده اند.

که در این برنامه ها نیز اطلاعات حیاتی گوشی های همراه حفظ و نگهداری می شوند. در زیر لیستی از راه حل ها از برخی شرکت های تولید کننده گوشی آمده است :

اگر گوشی خود را قبلا روت کرده اید بهتر است از برنامه Titanium Backup استفاده کنید که یک برنامه قوی برای بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی است که قابلیت دسترسی به Superuser را دارند.

همچنین ممکن است بخواهید پیامک های پاک شده را بازیابی کرده و از آنها نیز بکاپ تهیه کنید که شما را به خواندن مقاله زیر دعوت می نماییم :

نحوه بازیابی پیامک های پاک شده در اندروید

سخن آخر

با توجه به گسترش روزمره دستگاه های همراه ارزشمندترین قسمت تمام دستگاه ها برای افراد اطلاعات درون آنها است. زیرا برخی خسارات معنوی گاها جبران پذیر نخواهند. گاهی پیدا کردن شماره دوستی قدیمی بسیار سخت و شاید ناممکن باشد .

اگرچه گوگل در راه بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی پیشتاز است اما استفاده از برنامه های جانبی بکاپ گیری می تواند بطور کامل خیال ما را از بروز اتفاقاتی که منجر به نابدی اطلاعات گوشیمان شود را حت کند .

پس همین امروزز دست به کار شوید و بکاپ گیری از دستگاه های اندرویدی خود را شروع کنید زیرا حادثه خبر نمی کند

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد