انواع فرمت های سیستم فایل (FAT، NTFS و …)

آیا واقعا می دانید هارد درایو شما هر بار که از آن استفاده می کنید چکار انجام می دهد؟ امروزه هارد درایوها می توانند حجم عظیمی از داده ها را در خود ذخیره کنند که این ملزم به داشتن حجم عظیمی از داده های کنترلی برای نظم بخشیدن به آنها می باشد. داشتن این داده های کنترلی باعث حفظ یکپارچگی و جلوگیری از بروز مشکلات می شود. هارد دیسک ها می توانند با استفاده از سیستم فایل ها بدرستی کار کنند.این سیستم فایل ها توسظ سیستم عامل بر روی سیستم شما تنظیم می شود.

همانطور که می توان حدس زد بیش از یک نوع سیستم فایل وجود دارد .در ادامه انواع سیستم فایل های موجود را مورد بررسی قرار داده و تفاوت های هر یک را نیز بررسی می کنیم.

filesystems_intro

انواع فرمت های سیستم فایل : فایل سیستم با فرمت FAT

 

مرسوم ترین فایل سیستم در سراسر دنیا فایل سیستم جدول فایل اختصاص داده شده است (File Allocation Table=FAT) که توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. این فایل سیستم مدت مدیدی است که وجود دارد و تا کنون بروزرسانی هایی مانند FAT16 و FAT32 بر روی آن انجام شده است. با وجد فایل سیستم های بزرگتر FAT ساده ترین فایل سیستم بوده و میتواند فایل های تا حجم 4GB را در خود نگه دارد. این فایل سیستم  از داده ساختار لیست پیوندی (Linked List) استفاده می کند. این حافظه کمتر بر روی هارددیسک ها مورد استفاده قرار می گیرد اما اکثر حافظه های قابل حمل مانند USB و کارت های SD از این فرمت استفاده میکنند. تقریبا همه سیستم عامل ها از فرمت FAT پشتیبانی می کنند بنابراین در هر دستگاهی قابل خواندن است فرمت یک درایو به FAT بسیار ساده است.

انواع فرمت های سیستم فایل : فایل سیستم با فرمت NTFS

 

 

filesystems_organization

 

فرمت NTFS یا New Technology File System نسل بعدی سیستم فایل ها است که توسط مایکروسافت توسعه داده شد.اختار آن پیچیده تر است و توسط سیستم عامل مایکروسافت از نسخه XP مورد استفاده قرار گرفت . این سیستم فایل خاصیت journaling دارد یعنی تمام عملیات را در خود نگه می دارد بنابراین در صورت بروز مشکل یا خطا می توان خطاها را اصلاح نمود. فایل های تا حجم 16TB پشتیبانی شده و حداکثر حجم 256TB را پشتیبانی میکند. این فرمت مانند FAT همه گیر نیست اما اکثر سیستم عامل ها از آن پشتیبانی می کنند. NTFS برای هارددیسک ها و حافظه های غیرقابل جابجایی مناسب است اگرچه که حافظه های قابل جابجایی از نظر تکنیکی قابل فرمت به این ساختار هستند.

انواع فرمت های سیستم فایل : فایل سیستم با فرمت HFS+

 

HFS+ فیل سیستمی است که توسط شرکت اپل بر روی کامپیوتر های مکینتاش آن توسعه داده شده است. HFS+ از همان ساختار سیستم فایل NTFS استفاده می کند اما این دو سیستم فایل با هم سازگار نیستند. این فایل سیستم تعداد و حجم فایل تا میلیون ها ترابایت را پشتیبانی کند. این فایل سستم نیز خاصیت journaling دارد که اجازه می دهد براحتی خطاها بازیابی شود. همانطور که گفته شد این فایل سیستم تنها بر روی هاردیسک های کامپیوتر های مکینتاش پیاده شده است. MAC OS X و Linux می تواند از این فایل سیستم استفاده کند اما ویندوز خیر.

انواع فرمت های سیستم فایل : فایل سیستم با فرمت ext4

 

ext4_btrfs_ext4_gparted

 

این فایل سیستم پر استفاده ترین در سیستم عامل های لینوکس است. این فایل سیستم از نوادگان ext3 و ext2 می باشد که با استفاده از برخی تکنیک ها کاراییش افزایش یافته است. این سیستم فایل نیز خاصیت journaling دارد. ext4 برای دستگاه های قبل حمل قابل استفده نیست و به این خاطر زیاد رایج نیست. این سیستم فایل قادر به پشتیبانی  فایل هایی تا 16TiB و تا حجم 1EiB می باشد. چون ext4 با نسخه های قبلی خود سازگار است می توان با سوار کردن فرمت های قبلی با از دست دادن اندکی سرعت سیستم فایل های قبلی را نیز بر روی آن استفاده کرد. کابران ویندوز با Ext2Read می توانند دسترسی خواندن به آن داشته باشند.

انواع فرمت های سیستم فایل : فایل سیستم با فرمت btrfs

 

Btrfs فایل سیستم لینوکس بر روی سیستم های توزیع شده می باشد. که در آن سعی شده تا بسیاری از مشکلات نسخه های قبلی ext حل شود. این سیستم فایل نیز خاصیت journaling دارد و تا حداکثر فایل و حجم 16EiB را پشتیبانی می کند علاوه بر خاصیت استخر داده ( یعنی سیستم فایلی که در چندین هارد دیسک فیزیکی پخش شده است) ، تصمیم در حد نانو ثانیه ، اسنپ شات ، فشرده سازی نامرئی (از دید کاربر) ، رمزنگاری نامرئی(از دید کاربر) و حذف داده های اضافی. در حال حاضر تنها سیستم عاملی که از این فایل سیستم استفاده میکند لینوکس می باشد و فعلا غیر بی ثابت در نظر گرفته می شود. پیش بینی می شود که جای ext4 را خواهد گرفت.

انواع فرمت های سیستم فایل : فایل سیستم با فرمت ZFS

 

filesystems_storage_rack

 

ZFS سیستم فایلی است که تنها در دنیای یونیکس قابل استفاده است. که تافایل و حجم 16 Exabytes پشتیبانی می کند. این سیستم فایل نه به خاطر کاریی بلکه بخاطر برخی ویژگی های خوبش مانند حفظت در برابر خرابی فایل ، اسنپ شات ، فشرده سازی شفاف ، رمزنگاری شفاف و حذف داده های تکراری شناخته می شود.  این سیستم فایل از سال ۲۰۰۵ با ثبات در نظر گرفته شد اما توسط Mac OS X 10.5 Server, Linux و چند سیستم عامل کوچک مشابه یونیکس پشتیبانی می شد.اگرچه شبیه btrfs بنظر می رسد اما کاریی آن پایینتر است. همچنین ZFS در محیط های تجاری شناخته شده تر است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد