راه های افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز

حتی در صورت داشتن بهترین سخت افزارها و بروزترین سیستم عامل ها نیز طولانی شدن مدت زمان لاگین شدن در ویندوز آزار دهنده است، مخصوصا اگر برنامه های شروع شونده در زمان بالا آمدن ویندوز زیاد تر از حد استاندارد باشند. توجه داشته باشید که در مورد  افزایش سرعت کامپیوتر صحبت نمی کنیم زیرا که آن را در مقاله دیگری بررسی کردیم و راه حل هایی را نشان داده ایم. در ادامه نیز گریزی به افزایش سرعت بوت شدن ویندوز در صورت داشتن چند ویندوز کنار هم یا همان افزایش سرعت بالا آمدن ویندوز می زنیم.

می دانیم که ویندوز 8 و 10 توانایی بوت شدن (بالا آوردن ویندوز و شروع به کار کردن) را در 10 ثانیه را دارند البته اگر پسوردی برای لاگین  شدن در آن نگذارید. بگذارید گریزی به غیر فعال کردن برنامه های startup بزنیم، برنامه هایی که بمحض بالا آمدن ویندوز سعی دارند فعالیت خود را آغاز کنند در حالی که ما به آنها نیاز نداریم.

برنامه هایی مثل Dropbox, antivirus, Chrome, Java, Apple, Adobe و … توانایی اضافه کردن زمان شروع ویندوز تا 10 دقیقه را هم دارند پس اگر یک تن برنامه دارید مطمعن باشید که بسیاری از آنها ناخواسته فعال خواهند شد.

1- مدیریت برنامه های Startup
روی start کلیک کنید در باکس جستجو بنویسید Run و آنرا باز کنید و در آن  بنویسید msconfig و ok را بزنید. مانند شکل زیر

msconfig-start

system-configuration

روی تب Startup کلیک کنید تا لیست برنامه هایی که در ابتدای ویندوز مزاحمت ایجاد می کنند باز شود. در ویندوز 8 باید روی هر برنامه ای که می خواهید در زمان شروع ویندوز فعالیت خود را آغاز نکند، کلیک راست کنید و دکمه Disable را بزنید اما در ویندوز 7 براحتی تیک برنامه را بردارید تا شروع به فعالیت نکند سپس ok را بزنید.

windows-8-startup-items
windows 8 startup items
msconfig windows 7
windows 7 startup items

اما کدام برنامه ها را غیر فعال کنیم؟ هر برنامه ای که کلمه آپدیت -Update- دارد مثل جاوا یا آنتی ویروس ها . همچنین برنامه هایی که خودتان آنها را نصب کرده اید مثل مرورگر کروم  یا برنامه ای مثل افزایش دید در نمایشگر f.lux (پیشنهاد می کنیم آن را حتما در ویندوز خود نصب کنید به دید شما در شب بسیار کمک می کند). در  شکل زیر دکمه Disable را می توان دید که با راست کلیک روی برنامه مد نظر نمایان می شود. با رفتن به مکان نصب برنامه می توان برنامه هایی را که به آنها احتیاج نداریم، حذفشان کنیم.

open-file-location

توجه: برنامه هایی که مسیر آنها به system32 می رود نباید دست زد زیرا برای بالا آمدن ویندوز به آغاز فعالیت آنها نیاز داریم. در نهایت دکمه ریست را می زنیم تا سرعت لود شدن ویندوز را بدون startup ها چک کنیم.

2- مدیریت زمان بوت ویندوز
در ادامه می خواهیم زمان شروع ویندوز را کاهش دهیم. اگر چند ویندوز روی سیستم عامل خود داشته باشید بطور نرمال حدود 30 ثانیه اجازه دارید که یکی از سیستم عامل های خود را انتخاب کنید در غیر این صورت وارد سیستم عامل پیش فرض کامپیوتر می شوید. اما اگر بخواهیم همین زمان را کاهش دهیم روش زیر کار ساز است.

دوباره مانند روش قبل روی start کلیک کنید در باکس جستجو بنویسید Run و آنرا باز کنید و در آن  بنویسید msconfig و ok را بزنیدو سپس اینبار به تب Boot بروید. در اینجا 3 گام داریم. اول سیستم عامل پیشفرض خود را انتخاب کنید. سپس دکمه Set as default را بزنید. و در آخر زمانی را که می خواهید ویندوز در مرحله انتخاب ویندوز صبر کند را کاهش دهید. (البته اگر به زمان نیاز ندارید.) ما آنرا به 3 ثانیه تغییر دادیم. مثل شکل زیر

Windows-Rollback-boot-entry-added-with-Windows-10-build-9926

حال می توانید ok را بزنید و سیستم را ریست کنید. تا تغییرات را حس کنید. اگر نیاز به زمان بیشتری دارید می توانید تغییرات را دوباره اعمال کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد