چرا آنتی ویروس ویندوز را باید نصب کنیم؟

همگی می دانیم پلتفرمی که بیشترین بدافزارها به سوی آن در راه هستند ویندوز است. اما چرا؟ ویندوز محبوبترین سیستم عاملیست که کاربران به آن روی آورده اند. آیا این دلیل حمله هاییست که به آن می شود؟ چرا هر فردی باید از یک آنتی ویروس ویندوز استفاده کند؟ چرا لینوکس به آن احتیاجی ندارد؟ با ما همراه باشید تا جواب سوالات را مرور کنیم.

1- محبوبیت                                                                                                             ویندوز با به دست گرفتن سیستم عامل بیشتر کامپیوتر های دسکتاپی و لپ تاپ ها به قدرت و هدف اول خود رسیده است. اکثر ویروس نویسان اگر بخواهند سیستمی را هک کنند از کی لاگر هایی استفاده می کنند که بتواند اطلاعات حساب بانکی افراد را به سرقت ببرد. به ناچار باید از باگ های ویندوز استفاده کنند زیرا کاربران جهانی به ویندوز علاقه بیشتری نسبت به دیگر سیستم عامل ها نشان دادند.

2- پیشینه نچندان درخشان در بحث امنیت
ویندوز بر مبنای امنیت طراحی نشده است برخلاف آنچه طراحان لینوکس وکاربران مک انتظار دارند. ویندوزی که قابلیتی چون تعریف کردن دسترسی برای چند نفر را دارد، راه هکر ها را باز می کند.

شروع ویندوز با محیط داس DOS محیطی تک کاربری بود تا ورژن های جدید چون ویندوز 3.1، 35، 98 و ME وارد بازار جهانی شدند شاید به قیافه آنها می آید که دارای سیتم عاملی پیشرفته هستند اما تمامی آنها بر مبنی DOC طراحی و عمل می کردند و تک کاربره بودند و هیچ محدودیت امنیتی را نمی پذیرفتند.

ویندوز NT -هسته اصلی ویندوز 2000،XP، Vista، 7، 8- تنظیمات امنیتی را وارد کرد اما رخ اصلی این تنظیمات به طور کامل در ویندوز XP سرویس پک دوم نمایان شد. هر چند اکثر کاربران به طور مشترک بعنوان Administrator یا ادمین وارد سیستم می شدند اما بیشتر برنامه ها قابلیت غیر فعال شدن برای کاربرانی که بعنوان زیر گروه دسته بندی می شدند را داشتند. ویندوز XP بدون فایروال و خدمات شبکه نیز به کار خود ادامه می داد و این ریسک نفوذ کرم هایی از قبیلBlaster را افزایش می داد.

علاوه بر این قضایا، ویژگی اتوران یا اجرای اتوماتیک برنامه ها در ابزرا های جانبی که به سیستم عامل ویندوز متصل هستند همچون CD / DVD Drive و Flash Memory موجب می شود در صورت وجود ویروس یا کرم ها، سیستم عامل ویندوز آلوده شود و بدلیل اینکه کاربر به عنوان ادمین با سیستم عامل ویندوز در ارتباط است، ویروس به کل سیستم دسترسی خواهد داشت.

3- مایکروسافت در مبحث امنیت جدی تر وارد می شود.
با توجه به افزایش ویروس و کرم ها تصمیم جدید مایکروسافت بر ورود پرقدرت همچون سیستم عامل های دیگر شد تا امروزه ایجاد کاربری راحت تر، دسترسی دادن به کاربران محدودیت بیشتر و قابلیت اتوران برنامه ها نیز می تواند غیرفعال یا فعال شوند مانند فایروال. همچنین ویندوز 8 با آنتی ویروس ویندوز یکپارچه خود معرفی شد تا اینها چند عامل امنیتی برای شروع رشد در این راه باشند.

IRANOS
میزان رسد کاربران سیستم عامل های مختلف در ایران

اگر چه با توجه به آمار شکل بالا حتی در ایران نیز درصد قابل توجهی از ویندوز xp استفاده می کنند، مطمعنا این کاربران نسبت به نصب آپدیت های امنیتی که شرکت مایکروسافت منتشر کرده است نیز بی تفاوت بوده و آنها را بر روی سیستم عامل خود نصب نکرده اند و همین باعث بالاتر رفتن حساسیت امنیتی در سیستم عاملشان خواهد شد.

4- دامنه گسترده ای برای نرم افزارها
در حالیکه اندروید به کاربران اجازه می دهد که برنامه های خود را از فضایی به جز گوگل پلی تهیه و بکار ببرند اما اکثر برنامه ها توسط همین مرجع منتشر می شود و قابل بررسی و اعتماد است. دلیل اصلی سیستم عامل لینوکس نیز برای استفاده نکردن از آنتی ویروس همین است. در واقع تمامی نرم افزارها از مرجع خاصی نصب و بکار گرفته می شوند.

IRANOSan1

این روند در مایکروسافت بصورتیست که کاربر باید مرورگر خود را باز کرده و در هر سایتی به دنبال نرم افزار مد نظر بگردد و نهایتا امکان دارد که یک تم یا محافظ صفحه دانلود کند و موقع نصب نداند که بد افزاری را در چند دقیقه دیگر روی سیستم عامل ویندوز خود نصب خواهد کرد. مایکروسافت باید این بی سامانی را همانطور که گوگل پیش گرفته و یا حتی بهتر مدیریت کند تا هر بد افزار، ویروس، کرم و … اجازه ورود به سیستم عامل های کاربران را نداشته باشد.

  5- در هر صورت آنتی ویروس ویندوز را نصب کنید .                                                            بسیاری از کاربران به حدی از مهارت رسیده اند که ادعا می کنند به هیچ آنتی ویروسی در سیستم عاملشان نیاز ندارند. اما این ادعایی بیش نیست. هر قدر هم که مهارت داشته باشند نمی دانند در آدرس جدیدی که مرورگرشان باز خواهد کرد آیا ویروس نویسان یک صفحه تبلیغاتی بصورت pop up ظاهر خواهند کرد یا نه؟ آنتی ویروس ها قادرند این صفحات را شناسایی کنند و جلوی دسترسی این سایت ها را بگیرند.

برخی کاربران از کاهش سرعت و عملکرد کامپیوتر خود بخاطر نصب آنتی ویروس ویندوز ناراضی هستند. مکافی و نورتن در گذشته حتی بیش از کارهایی که یک ویروس در کند شدن یک سیستم می کرد، ویندوز ما را کند تر می کردند با پیغام های پی در پی برای آپدیت، خرید ، ثبت نام و… اما این قضیه مربوط به گذشته است. برنامه نویسان سعی بر افزایش کارایی آنتی ویروس ها  داشته اند. اگر باز هم شما را راضی نمی کنند می توانید نسخه سبکتر آنهرا را نصب کنید یعنی LITE VERSION. نسخه سبک آنتی ویروس ها مانند Microsoft هم سنگینی را به کامپیوتر شما تحمیل نمی کنند و هم مجانی هستند.

IRANOSant
آنتی ویروس مایکروسافت

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد