آموزش نحوه ساخت یا ویرایش فونت

آیا داشتن یک فونت مخصوص برای کارهای طراحی و تایپ جالب نیست ؟ شما می توانید با استفاده از برنامه هایی که در این مقاله معرفی می شود یک فونت برای سیستم عامل ویندوز خود بسازید. معمولا در این زمینه نرم افزارهای پولی امکانات بیشتری به کاربر برای ساخت فونت می دهند. اما نرم افزار های رایگان خوبی نیز وجود دارد.

در ادامه نرم افزارها و نحوه ساخت یا ویرایش فونت با هر یک را آموزش خواهیم داد :

ابزارهای رایگان ساخت و ویرایش فونت

 

ابتدا با یک نرم افزار رایگان شروع میکنیم زیرا بیشتر مردم ساخت فونت را بصورت یک تفریح نگاه میکنند و اهداف کسب و کار در نظر ندارند. میلیون ها فونت در اینترنت بصورت رایگان و یا پولی وجود دارد اما هنگامی که این مقاله را دنبال می کنید احتمالا علاقه مندید که فونت خودتان را بسازید. یکی از آسان ترین راه ها برای ساخت یک فونت استفاده از یک ویرایشگر فونت آنلاین است . می توانید فونت مورد نظر خود را با استفاده از مرورگر بسازید و در پایان با دانلود و نصب آن بر روی کامپیوتر از آن استفاده نمایید.

 

برنامه آنلاین FontStruct

 

سایت fontstruct یکی از بهترین ویرایشگرهای آنلاین فونت است که هم دارای ظاهری خوب و هم امکانات عالی می باشد.برای استفاده از خدمات آن باید ابتدا یک حساب بسازید و وارد آن شوید ، بعد از آن می توانید دکمه Create New Fontstruction را بزنید و آنگاه قادر خواهید بود تا فونت مورد نظر خود را بسازید و یا ویرایش کنید.

 

برنامه آنلاین FontStruct
برنامه آنلاین FontStruct

 

در این جا با استفاده از واحد هایی به نام bricks می توانید جز به جز فونت خود را بسازید. در این جا انتخاب های بسیاری برای bricks ها وجود دارد که می توانید با انتخاب آنها طرح های مختلفی بسازید. حتی می توانید به  Expert Mode بروید که در آنجا باز انتخاب های بیشتری به شما داده  می شود. با صرف وقت و کسب مهارت و بکار بردن خلاقیت می توانید فونت های زیبا و یکتایی بسازید.

 

برنامه آنلاین PaintFont

 

برنامه FontStruct از شما می خواهد که فونت خود را با استفاده از ابزارهای دیجیتال بسازید اما اما اگر بخواهید فونت خود را با دست ترسیم کنید چه ؟ خوب در اینجا می توانید از PaintFont استفاده کنید .

برنامه paintfont یک سیستم تمیز آنلاین است که که می توانید کاراکنتر مورد نیازتان در فونت را انتخاب کرده و سپس به شما یک نمونه (بصورت PDF) داده می شود که می توانید آن را پر کرده و بعد آپلود کنید و در نهایت ترسیم دستی شما را به فونت تبدیل می کند. این سایت علاوه برزبان انگلیسی زبانهای اسپانیایی ، آلمانی ، فرانسوی ، ایتالیایی و غیره را پشتیبانی میکند.

 

برنامه آنلاین PaintFont
برنامه آنلاین PaintFont

 

در داخل PDF هر بلوک شامل یک کاراکتری است که از بالا آن را انتخاب کردید . بطور واضح لازم نیست کاراکتر مورد نظرتان را درست مانند آنچه در بلوک کشیده شده رسم کنید. کاراکترها صرفا برای اطلاع شما است که کداک بلوک متعلق به کدام  کاراکتر است.

 

قالب برنامه آنلاین PaintFont
قالب برنامه آنلاین PaintFont

 

بعد از پر کردن قالب آن را آپلود میکنید. آن را یک اسکن خوب می کنید سپس آن را به داخل سایت آپلود می نمائید. خوبی این سایت این اس که اگر چند کاراکتر بخوبی طراحی نشود نیازی به شروع از ابتدا نیست. اگر فونت مورد نظرتان دارای ایراد باشد می توانید با کلیک بر روی advanced options از فونت های اصلی برای فونت پایه استفاده کنید. کاراکترهای تازه تشخیص داده شده جای کاراکترهای پایه خواهند نشست.

 

برنامه BirdFont

 

از برنامه های آنلاین خارج میشویم وبه سراغ برنامه های دسکتاپ رایگان برای تولید فونت می رویم. برنامه birdfont را می توانید از لینک روی اسم آن دانلود کنید. و یک برنامه بسیار ساده برای دستکاری فونت ها است و اگر کاربر آشنایی ساده ای با برنامه های Adobe Illustrator یا  Corel Draw داشته باشد ، می تواند براحتی با آن کار کند.

 

برنامه BirdFont
برنامه BirdFont

 

اگر کاملا تازه کار هستید با اندکی دستکاری نرم افزار با آن آشنا می شوید همچنین می توانید از آموزش آنلاین آن استفاده کنید.

 

برنامه FontForge

 

برنامه رایگان دیگری برای ویرایش و تولید فونت که تبدیل فونت ها را نیز انجام میدهد FontForge نام دارد. این برنامه یک پروژه متن باز است و بخوبی کار می کند، اما در حد یک برنامه عالی نباید از آن انتظار داشت. این برنامه از سال 2012 بروزرسانی نشده است. این برنامه از از پنجره های متفاوت برای نشان دادن بخش های مختلف کار استفاده میکند بجای استفاده از یک پنجره یکپارچه.

 

برنامه FontForge
برنامه FontForge

 

این برنامه بدرستی کار میکند اما زیاد user friendly طراحی نشده است. همچنین ابزارهای زیادی مانند BirdFont ندارد.

 

برنامه های تجاری تولید فونت

 

در ادامه برنامه های تجاری (پولی) برای تولید و ویرایش فونت را توضیح می دهیم.

 

برنامه FontCreator

شرکت High Logic برنامه FontCreator را که قیمت از آن از 79$ شروع می شود را برای تولید و ادیت انواع فونت های TrueType و OpenType بصورت حرفه ای ، ارائه نموده است. این برنامه همچنین ابزارهای قوی برای ترسیم و ویرایش برای طراحان و حروفچینان تعبیه نموده است . درحالی که رابط کاربری بسیار ساده ای برای تازه واردان دارد.

 

font-creator

 

این برنامه برای هنرمندان و طراحان بسیار مناسب است. این برنامه دارای ویژگی های کلیدی زیر است :

  • ساخت و ویرایش انواع فونت های TrueType و OpenType
  • امکان طراحی دوباره کاراکتر های موجود
  • اضافه کردن کارکترهای گم شده به یک فونت
  • تبدیل تصاویر ( مثلا امضا یا لوگو ها ) به کاراکتر مشخص
  • ویرایش یا دوباره سازی نام فونت
  • تنظیم نگاشت کاراکتر ها
  • تصحیح فونت هایی که به درستی نمایش داده نمی شوند
  • تولید ، تغییر ، import ، export و پاکسازی فاصله های بین کاراکترها
  • ارائه پیش نمایش قبل از نصب هر مجموعه کاراکتری
  • نصب مجموعه فونت شما برای استفاده از آن در برنامه های ویندوزی

برای آشنایی با برنامه FontCreator ابتدا یک پروژه از برنامه خود را می سازید. برا اینکار به File رفته و در داخل منو New را می زنید.

 

ساخت فونت
ساخت فونت

 

به فونت خود یک نام مناسب بدهید زیرا ممکن است بعد ها نتوانید بدرستی آن را نصب نمایید.این نام نام پروژه نیست بلکه نامی است که فونت شما با آن در برنامه های شناخته می شود.

شما یک صفحه که نمایشی از حروف را در خود دارد را مشاهده می کنید .که در واقع مکانی است که فونت خود را ترسیم میکنید. با دوبار کلیک بر روی A می توانید نمایش آن را در صفحه مرور ببینید. با انتخاب contour از منو Insert می توانید حرورف خود را بسازید.

 

صفحه طراحی کاراکترها
صفحه طراحی کاراکترها

 

می توانید روش استفاده از نرم افزار را اینجا مطالعه نمائید. اگر استفاده از این برنامه برایتا سخت است می توانید از برنامه هایی مانند فتوشاپ و یا برنامه های رایگان دیگر هر حرف را ترسیم کرده و آن را بصورت GIF ذخیره کنید.

برای وارد کردن کاراکترهای GIF به Tools رفته سپس Import Image را بزنید.

بعد از اینکه مجموعه فونت خود را ساختید می توانید آن را تست کنید برای این کار ابتدا به منوی Font و بعد گزینه Test را بزنید. و بعد می توانید شروع به تایپ کردن با فونت خود کنید.

 

تست فونت
تست فونت

 

حال می توانید دکمه Install را از منوی Font بزنید تا آن را بر روی ویندوز خود نصب کنید. پیشنهاد می کنیم که فونت خود را به داخل پوشه فونت ویندوز کپی نکنید زیرا اگر فونتی نصب شود از تمامی برنامه ها قابل دسترسی خواهد بود.

 

نصب فونت داخل ویندوز
نصب فونت داخل ویندوز

 

برنامه FontLab Studio

 

این برنامه 673.95$ قیمت دارد و بهترین برنامه تولید فونت در بازار است که تنها شرکت های تولید فونت از آن استفاده می کنند.

 

برنامه FontLab Studio
برنامه FontLab Studio

 

استفاده از این برنامه برای کاربر معمولی ممکن است گیج کننده باشد اما با کمی تلاش می توانند با این برنامه آشنا شوند و با استفاده از فونت خود ایمیل ، کارت تبریک و غیره خود را طراحی کنند.

در این مقاله به آموزش  نحوه ساخت یا ویرایش فونت با استفاده از برنامه های موجود پرداختیم  شما می توانید فونت خود را بسازید و در صورت بروز مشکل آن را در کامنت ها مطرح نمایید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد