آموزش فتوشاپ حرفه ای این قسمت: ویرایش فیلم در فتوشاپ (بهمراه فیلم)

فتوشاپ دنیای بزرگیست که همچنان بسیاری از طراحان را مجذوب خود نگه داشته است. حتی گام هایی فراتر از کار با عکس برداشته اند. ورود به این دنیایی جذاب نیاز به عواملی درونی و بیرونی دارد که طراحان نرم افزار فتوشاپ نقش خود را بعنوان عامل جذب بیرونی متوجه شده اند و سعی در ورود به بخش ویرایش فیلم بصورت حرفه ای را دارند. و امروز شما می توانید فیلم ها را نیز با فتوشاپ ویرایش کنید، ببرید، بچسبانید، تغییر رنگ دهید، محو کنید، صدا قطع کنید، تصویر در تصویر بیاورید و …. برای آموزش فتوشاپ حرفه ای با ما همراه باشید.

خبر مهمی که باید به هموطنان خود بدهیم این است که با همفکری کارشناسان شروع به نشر ویدیو هایی آموزش فتوشاپ حرفه ای رایگان با کیفیت مطلوب در کانال آپارات کرده ایم. برای دیدن آثار آموزشی بهترین فتوشاپیست های جهان کافیست به کانال ما سر بزنید.

بیش از 100 ویدیو آموزشی فقط در خصوص آموزش فتوشاپ حرفه ای موجود است. همانطور که می دانید آموزش فتوشاپ کاری جدیست. بهتر است اگر با فتوشاپ آشنایی کمتری دارید با ویدیو های اولیه آغاز کنید ولی اگر بطور حرفه ای کار می کنید از انتها آغاز کنید زیرا که هر چه جلوتر می رویم ترفند های حرفه ای تری را منتشر می کنیم.

www.aparat.com/BigETek

پس از رفتن به کانال BigETek در سایت آپارات توصیه می کنیم بجای نگاه کردن، ویدیو ها را دانلود کنید زیرا که سرعت ضبط کردن آموزش فتوشاپیست های حرفه ای توسط نرم افزار بالا رفته پس در سرعت عادی فهمیدن اینکه نشانه گر موس در کجا واقع است و در حال چه کاریست، مشکل است. همین باعث کاهش زمان آموزش به نصف و در نتیجه کاهش حجم فایل آموزش  فتوشاپ حرفه ای شده است.

برای چگونگی کاهش سرعت پخش ویدیو ها به مطلب آموزشی زیر مراجعه کنید.

افزایش و کاهش سرعت فیلم در KM و VLC 

بنابراین شما بعد از دانلود هر ویدیو و کاهش سرعت اجرای ویدیو توسط نرم افزار هایی پخش کننده ویدیو مثل VLC یا KM یا Media Player Classic Home Cinema  و … براحتی می توانید از تمامی حرکات ویدیو مطلع شوید.

آموزش فتوشاپ حرفه ای

برای شروع باید بدانیم که ویرایش فیلم ویژگی است که در فتوشاپ 6 به بالاتر وارد این نرم افزار شده، پس اگر برای تهیه آن می خواهید اقدام کنید بهتر است از ورژن 6 به بالاتر را انتخاب کنید.

1- ابتدا گزینه Timeline را فعال می کنیم تا در قسمت پایین فتوشاپ نوار زمانی ویرایش فیل در فتوشاپ باز شود. مانند شکل زیر تیک فعال شدن آنرا بزنید.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-1

2- حال به قسمت Timeline پایینی که باز شده می رویم و برای اضافه کردن ویدیو روی ایکن شکل زیر کلیک می کنیم و Add media را می زنیم و دنبال فیلم خود در ویندوز می گردیم. یا می توانیم از گزینه File و Open به صورت معمولی فیلم را اضافه کنیم. می توانید چند کلیپ را بطور همزمان اضافه کنید.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-2

3- مانند شکل زیر 3 کلیپ را اضافه کردیم که تمامی آنها تحت عنوان Video Group 1 در یک گروه لایه ای ویدیو در پنل لایه ها  (مستطیل سمت راست ) و همچنین در Timeline این گروه تشکیل شده وجود دارند. اگر ترتیب ویدیو ها را در Timeline نمی پسندید می توانید هر کدام از آنها را در پنل لایه ها جابجا کنید تا به ترتیب دلخواه خود برسید. مثلا ویدیو وسط را به بالا بیاورید تا ویدیو اول شما باشد.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-3

4-  توجه کنید اگر این جابجایی در پنل لایه ها و در Video Group 1 انجام شود، ویدیو ها هیچ تداخلی نخواهند داشت، اما اگر می خواهید مانند کلیپ سازان حرفه ای حالات نمایش دو کلیپ روی هم را نشان دهد باید دو کلیپ در Timeline روی هم باشند. برای این کار یک ویدیو را در پنل لایه ها به سمت بالا بکشید و دقیقا در بالای سر Video Group 1 آن را رها کنید. اگر بیش از یک ویدیو پشت سرهم قرار گیرند یک گروه را تشکیل می دهند. مانند شکل زیر

photoshop-movie-edit-bigetek.com-4

5- هر تغییری که در فتوشاپ روی لایه های عکس می توانیم انجام دهیم در ویرایش ویدیو هم صادق است. مثلا opacity یا وضوح یک فیلم روی فیلم دیگر را می توان تغییر داد. برای این کار ابتدا با موس فیلمی که از گروه خارج کردیم ( در شکل بالا مستطیل دوم)  را در Timeline به سمت چپ می کشیم و میزان opacity را به 44% کاهش می دهیم.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-5

6- همه ویدیو ها را در یک گروه گذاشته و ادامه می دهیم. اگر نیاز به کوتاه کردن فیلم دارید موس را در Timeline روی مرز دو فیلم نگه دارید با تغییر شکل موس به علامت زیر باید موس را به سمت چپ بکشید. مانند شکل زیر

photoshop-movie-edit-bigetek.com-6

7- برای تغییر در شروع حالت نمایش ویدیو بعدی بهتر است از افکت ها آماده برای دلنشین کردن تغییر یک کلیپ به کلیپ دیگر استفاده کنیم. از ایکن نشان داده شده در مستطیل شکل زیر Cross Fade را با موس کشیده و روی مرز دو کلیپ رها کنید. می توانید زمان این تغییر را نیز  در Duration از 1s به بیشتر از چند ثانیه تغییر دهید.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-7

8- در این گامروی یک ویدیو کلیک راست می کنیم، پنجره Video روی آن ظاهر می شود که می توان توسط این گزینه سرعت ویدیو را کاهش یا افزایش داد، همان روشی که در اکثر کلیپ ها آموزش ترفند های فتوشاپ BigETek.com در کانال آپارات صورت گرفته است تا زمان ترافیک اینترنت شما کمتر مصرف شود.  اما می توانید روی صدا نیز تغییراتی انجام دهید مثلا تیک Mute Audio را بزنید تا صدای ویدیو حذف شود میزان محو شدن صدا در ابتدا و انتهای فیلم را کنترل کنید.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-8

9- همانطور که گفتیم تمامی تغییراتی که روی عکس قادر به اعمال هستید روی فیلم هم عمل می کند مثلا ما می خواهیم رنگ یک کلیپ را بیشتر کنیم. بعد از کلیک روی یک کلیپ کلید های Ctrl+ M را بزنید یا مانند شکل زیر روی ایکون زیر بزنید (با مستطیل نشان داده شده) و Curves را انتخاب کنید. و سپس در پنجره باز شده منحنی را به دلخواه خود تغییر دهید تا به صحنه جذاب خود برسید.

photoshop-movie-edit-bigetek.com-9

10-  به عنوان آخرین تکنیک این بخش فرض کنیم می خواهیم قسمتی از یک کلیپ را ویرایش کنیم مثلا آسمان یکی از منظره کلیپ ها را پر رنگتر کنیم. هرچند این افکت در عکس ها افکتی پیشرفته است اما این افکت در فیلم بسیار لذت بخش تر و واقعی تر بنظر می رسد. برای این کا نیاز به استفاده از ماسک داریم.

طبق گام 9 یک فیلم دیگر را پر رنگ تر می کنیم با انجام این کار در واقع ما یک ماسک روی ویدیو خود گذاشتیم که پر رنگتر شود. این ماسک بشکل یک لایه در پنل لایه ها با یک گیره روی ویدیو مد نظر نشانداده شده است (مانند شکل زیر)

photoshop-movie-edit-bigetek.com-10

حال روی قسمت ماسک سفید نشانداده شده بالا کلیک کنید و دکمه های Ctrl+I را بزنید، با این کا رنگ ماسک تغییر می کند و همه چیز را مانند قبل نشان می دهد اما با استفاده از ابزار قلمو (Brush tool) این خاصیت را دوباره ولی اینبار به قسمت آسمان فیلو بر می گردانیم. پس با زدن دکمه b رو کیبورد Brush tool را انتخاب می کنیم و روی قسمت آسمان تصویر می کشیم (اگر به لایه ماسک نگاه کنید می بینید که قسمت بالای ماسک در حال محو شدن یعنی حذف اثرش است). مثل شکل زیر

photoshop-movie-edit-bigetek.com-11

11- در انتها برای ذخیره کار خود و خروجی گرفتن باید ویدیو ویرایش شده در فتوشاپ را رندر کنیم برای این کار روی علامت نشان داده شده در شکل پایین کلیک کنید و سپس تنظیمات دلخواه خود را با توجه به کیفیت خروجی تنظیم و دکمه Render را بزنید.

bigetek.com-edit-movie-in-photoshop-01

آنچه در اینجا به عنوان تکنیک اشاره کردیم قسمتی کوچک از دنیای فتوشاپ بود ادامه تکنیک ها را در یک فایل ویدیویی (شامل تمامی آموزش های بالا به همراه چند افکت دیگر مثلا نمایش تصویر در تصویر ویدیو ها و … ) در ادامه مطلب خواهید دید. امیدواریم از این آموزش فتوشاپ حرفه ای لذت برده باشید. در صورت داشتن سوال، خوشحال می شویم پاسخ گوی شما  هموطنان باشیم.

آموزش فتوشاپ حرفه ای : ویرایش فیلم در فتوشاپ

One thought on “آموزش فتوشاپ حرفه ای این قسمت: ویرایش فیلم در فتوشاپ (بهمراه فیلم)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد