روتوش عکس: برطرف کردن جوش و لک

کار کردن با فتوشاپ بدلیل توانایی های این نرم افزار، کمی شروع کار را سخت می کند. اما ما می خواهیم کارهای ساده را با تکنیک هایی ضروری به شما آموزش دهیم. لازم نیست تمامی دستورات فتوشاپ را به یکباره یاد بگیرید. حتی فتوشاپیست های حرفه ای نیز کم کم به کار مسلط شدند و خلاقیت آنها را به غول های هنرمندی تبدیل کرده است. در این قسمت آموزشی از سری آموزش های فتوشاپ با چند دستور ساده، روتوش عکس را انجام می دهیم.

همانطور که گفتیم کم کم توانمند خواهید شد. در حین آموزش نکاتی خواهیم گفت که سرعت شما را در پیشبرد کار ها افزایش می دهد. و بخاطر داشته باشید که آموزش ساده ترین روش ها را در چند قسمت اولیه با هم پیش رو داریم. بهتر است نکاتی که گفته می شود را بخاطر بسپاریم چون در هر کاری لازم است.

1- بعد از نصب فتوشاپ کافیست هر عکسی را که می خواهید وارد فتوشاپ کنید روی عکس کلیک راست کنید > open withفتوشاپ را انتخاب کنید. مثل شکل زیر

2safd

2- در سمت راست محیط فتوشاپ یک لایه عکس که علامت قفل(در شکل زیر با دایره قرمز معلوم است) دارد را می بینید. برای شروع ویرایش باید قفل باز شود پس روی قفل دوبار سریع کلیک کنید.

3dghf

نکته: همانطور که می بینید لایه عکس رنگ آبی دارد یعنی این لایه در فتوشاپ در حالت انتخاب قرار دارد. اگر دو لایه یا دو عکس داشتیم همیشه لایه ای که رنگ مجزا دارد در حالت انتخاب است.

3- حال می خواهیم از عکس یک کپی دیگر داشته باشیم. همیشه باید این نکته را داشته باشیم که احتمال خراب کردن عکس وجود دارد پس بهتر است روی خود عکس واقعی کار نکنید. پس باید روی کپی عکس کار کنید. برای ایجاد کپی عکس کلید های ترکیبی Ctrl+ J را بزنید. مانند شکل زیر

4dghf

4- حال یک لایه خالی ایجاد می کنیم. در ادامه به توضیح اینکه چرا این لایه را ایجاد کردیم می پیردازیم. برای این کار روی علامت دایره قرمز رنگ کلیک کنید.

1dghf

5- حال ابزار یا قلم ملایمسازی نقطه ای Spot Healing Brush را انتخاب می کنیم. توجه کنید که کلید میانبر این دستور دکمه است

5dghf

6- توجه کنید این قلم از رنگ های اطراف آن نقطه برای برطرف کردن ناملایمات استفاده می کند پس هر چه سایز قلم کوچکتر باشد عملکردش بهتر است. هر ابزاری که انتخاب می کنیم دارای تنظیمات مخصوص به خود است که در بالای صفحه نمایان می شود. برای تنظیم کردن اندازه قلم انتخاب شده روی فلش نشان داده شده در شکل کلیک کنید و size را تغییر دهید مثلا از 30 پیکسل به 15 پیکسل.

6dghf

نکته: گزینه های دیگر نظیر Hardness مهم است. در واقع میزان قدرت و تاثیر گذاری قلم را تعیین می کند.

7- در همین نوار ابزار تنظیمات شکل قبل دو قسمت Sample All Layers و Content-Aware را تیک بزنید. Sample All Layers را فعال کردیم که از تمامی لایه ها نمونه برداری کند. بخاطر دارید که در قسمت 4 یک لایه خالی باز کردیم. در واقع می خواستیم اثر یک لایه خالی جای اثر گذاری در لک و جوش ها را پر کند. Content-Aware نیز برای هوشمندانه عمل کردن بافت در اثر گذاری قلم است.

8ghf

8- حال که قلم را با تنظیمات مناسب انتخاب کردیم کافیست روی عکس هر جا که جوش یا لک و پیس دیدیم کلیک کنیم. و نهایتا شکل زیر را خواهیم داشت.

7dghf

هرچند شکل نهایی تصویر در دنیای روتوش عکس هنوز جای کار دارد اما برای شروع کار امیدواریم تا اینجای آموزش را بخوبی فرا گرفته باشید

2 thoughts on “روتوش عکس: برطرف کردن جوش و لک

 • May 28, 2017 at 9:46 am
  Permalink

  بسیار مفید بود ولی اگه میشه توو یه مطلب دیگه اموزش فتوشاپ از طریق موبایل رو هم توضیح بدین ممنون

  Reply
  • May 28, 2017 at 6:28 pm
   Permalink

   سلام
   اموزش استفاده از این روش توی سایت با موبایل هم وجود داره. کمی سرچ کنید پیدا میشه.

   Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد