آموزش تنظیمات روترهای وایرلس

یک روتر وایرلس دستگاهی ساده است، که اتصال به اینترنت را بصورت بی سیم در خانه‎ی شما امکان پذیر می‎کند. بخش اصلی کار این است که تنها آن را روشن کنید و دیگر نیاز به چیزی ندارد.اما اگر به این شکل از روترتان استفاده می‎کنید، باید بدانید که بخش مهمی از قابلیت‎های آن را نادیده گرفته اید. قابلیت هایی که می‎توانند کیفیت اتصال شما را بالاتر ببرند و یا در بازی‎های آنلاین به کمک شما بیایند و یا اینکه به شما نشان دهند چه کسانی به شبکه شما متصل هستند. در این مقاله به تنظیمات روترهای وایرلس می‎پردازیم.

تنظیمات روترهای وایرلس

۱) کدگذاری

اگر بخواهید تنها از یک قابلیت روتر خود استفاده کنید، آن قابلیت باید همین مورد باشد. زمانیکه شما حالت امنیتی روتر را فعال می‎کنید، در حقیقت شما دسترسی هر کسی که رمز عبور را نداشته باشد، به شبکه خود محدود می‎کنید. همچنین با انجام این کار تمامی اطلاعاتی که توسط روتر شما جابجا می‎شود کد شده و سپس منتقل می‎شوند.

کدگذاری WPA2 امنترین روش موجود برای کد گذاری است البته یکی از معایب آن این است که سرعت آن کمی کندتر است و فعال کردن آن سرعت اتصال به روتر را اندکی کاهش می دهد
کدگذاری WPA2 امنترین روش موجود برای کد گذاری است البته یکی از معایب آن این است که سرعت آن کمی کندتر است و فعال کردن آن سرعت اتصال به روتر را اندکی کاهش می دهد

بدون حالت امنیتی هر کسی که در محدوده‎ی قابل اتصال به روتر شما باشد می‎تواند به شبکه متصل شود و بر روی دیتا‎های شما نظارت کند. اکثر روترها با گزینه‎های امنیتی مختلفی ارائه می‎شوند. برای پیدا کردن بهترین گزینه مربوط به روتر خود می‎تواند دفترچه راهنمای آن را بخوانید.

۲) محدودسازی مک آدرس ها

هر دستگاهی که به یک شبکه متصل می‎شود، یک آیدی منحصر بفرد به خودش اختصاص می‎دهد که یک عدد ۱۲ رقمی بصورت هگزادسیمال است که به آن مک آدرس می‎گویند. مک آدرس بصورت سخت افزاری در دستگاه ثبت شده است و این عدد درهنگام تولید دستگاه مشخص می‎شود و غیر قابل تغییر است.

این مورد این قابلیت را به شما می‎دهد که بتوانید مشخص کنید چه دستگاه هایی به شبکه متصل شوند و چه دستگاه هایی نتوانند.

با مشخص کردن مک آدرس های مجاز درون سیستم می توانید امنیت اتصال به دستگاه روتر خود را افزایش دهید
با مشخص کردن مک آدرس های مجاز درون سیستم می توانید امنیت اتصال به دستگاه روتر خود را افزایش دهید

اکثر روتر‎ها دارای قابلیت محدودسازی مک آدرس هستند. شما می‎توانید با این قابلیت دستگاه‎های خاصی را از اتصال به شبکه خود دور نگه دارد، و یا حتی بصورت حرفه ای تر تنها مشخص کنید که چه دستگاه هایی اجازه دسترسی دارند و تمامی دستگاه‎های دیگر را محدود کنید.

محدودسازی مک آدرس روش خوبی برای کنترل شبکه وایرلس است، اما خیلی هم این مساله را سخت نگیرید. واقعا نیازی نیست تا هر بار که دوستی به خانه شما می‎آید و می‎خواهد به شبکه شما متصل شود، نیاز باشد تا وارد تنظیمات روتر شده و لیست مک آدرس‎ها را اصلاح کنید.

۳) Port Forwarding

هر بسته‎ی دیتا که درون شبکه ای منتقل می‎شود راه خود را به نرم افزار مربوط به خودش از طریق پورت‎ها پیدا می‎کند. روتر‎ها از پورت‎ها برای دسته بندی دیتا‎ها به انواع مختلفی استفاده می‎کنند، مثل http که از پورت ۸۰ استفاده می‎کند و یا smtp برای ایمیل‎های خروجی که از پورت ۲۵ استفاده می‎کند و …. این کار به این دلیل است که روتر مطمن شود تا هر بسته دیتا به درستی به نرم افزار مربوط به خودش می‎رسد.

بطور کلی ۶۵۵۳۶ عدد پورت وجود دارد، و به دلایل امنیتی اکثر آن‎ها بصورت پیش فرض بسته هستند. اگر نرم افزار یا سرویسی از پورت غیر استانداردی استفاده کند، احتمالا روتر نمی تواند مشخص کند که این دیتا مربوط به کدام دستگاه و کدام نرم افزار است.

با این امکان می توانید بازه ای مشخص از پرت ها را به عنوان پرت های مجاز به دستگاه معرفی کنید
با این امکان می توانید بازه ای مشخص از پرت ها را به عنوان پرت های مجاز به دستگاه معرفی کنید

اگر شما نیز با این مشکل روبرو هستید، بهتر است به فکر استفاده از این قابلیت باشید. Port Forwarding بطور کلی به روتر می‎گوید که دیتا‎ها را در رنج خاصی از پورت‎ها منتقل کند و به دستگاه خاصی برساند. خوشبختانه در اکثر مواقع نرم افزارها نیازی به استفاده از این قابلیت ندارند.

یک مثال از حالتیکه نیاز به این قابلیت وجود دارد، در حین استفاده از کنسول‎های بازی مثل PS4 و Xbox One است. همچنین در مورد بعضی بازی‎ها مثل Call of Duty و یا Star Wars: Battlefront و یا نرم افزارهایی مثل Bittorrent هم این قابلیت کاربردی خواهد بود.

۴) کیفیت سرویس

کیفیت سرویس که به اختصار QoS نوشته می‎شود، راهی برای بهینه سازی راندمان شبکه شما با اولویت بخشی به انواع خاصی از دیتا هاست.

زمانیکه پهنای باند شما توسط چندین نرم افزار و دستگاه پر شده است، شما با کاهش چشمگیر کیفیت سرویس اینترنت خود روبرو خواهید شد. نرم افزارهایی که در این مورد نقش دارند، آن هایی هستند که به پهنای باند بالایی نیاز دارند مثل تماس‎های تصویری و یا بازی‎های آنلاین.

با QoS شما می‎توانید به سادگی به روتر خود بگویید که اولویت را به ترافیک مربوط به نرم افزار هایی که پهنای باند کمتری می‎خواهند و یا اهمیت کمتری دارند را در رتبه خاصی قرار دهد. مانند پشتیبان گیری برای سرویس‎های ابری که در پس زمینه در حال اجرا هستند.

بعضی از روتر‎ها همچنین سرویس WMM را ارائه می‎دهند که مخفف Wi-Fi Multimedia است، این سرویس نوع خاصی از QoS می‎باشد. زمانیکه این سرویس فعال باشد، بصورت خودکار به صداها، ویدئوها، دیتا تصویری اولویت می‎دهد تا بتواند بازدهی بهتری برای فایل‎های چندرسانه ای داشته باشد.

با تنظیم این قسمت می توانیم به برخی بسته های شبکه برای افزایش کیفیت ، اولوییت بالاتری اختصاص دهیم
با تنظیم این قسمت می توانیم به برخی بسته های شبکه برای افزایش کیفیت ، اولوییت بالاتری اختصاص دهیم

۵) کانال ها

روتر‎های وایرلس اطلاعات را در کانال‎های مختلفی منتقل می‎کنند. اگر تعداد زیادی روتر در مجاورت یکدیگر قرار داشته باشند و همه آن‎ها به شکلی تنظیم شده باشند که از یک کانال مشابه استفاده کنند، سیگنال‎های آن‎ها ظاهرا با هم برخورد داشته و باعث ایجاد راندمان پایین در سرویس‎های آن‎ها می‎شوند، که بر روی روترهایی که تحت اثر این مورد قرار گرفته اند تاثیر می‎گذارند.

بسیاری از روتر‎ها برای انتقال اطلاعات به صورت خودکار بهترین کانال را انتخاب می‎کنند. اما اگر روتر شما این عمل را انجام نمی دهد و یا با راندمانی پایین تر از حد انتظارتان روبرو شده اید، به امتحان این مورد می‎ارزد که خودتان به صورت دستی روتر را به کانال دیگری منتقل کنید و ببینید که آیا تغییری در جهت بهتر شدن نتایج کار با روترتان مشاهده می‎کنید و یا نه.

می توانید برای افزایش کیفیت تعداد کانال های خود را بصورت دستی تنظیم نمایید
می توانید برای افزایش کیفیت تعداد کانال های خود را بصورت دستی تنظیم نمایید

شما می‎توانید بهترین کانال برای روتر خود بیابید، برای این کارمی توانید از اپلیکیشن‎های WiFi Analyzer app برای اندروید و WiFiInfoView برای ویندوز و یا از ابزار داخلی سیستم عامل مک استفاده کنید( کلید Alt را نگه دارید و برای آیکون Wi-Fi کلیک کنید.)

۶) باند با فرکانس ۵ گیگاهرتز

اگر روتر شما از فناوری ۸۰۲٫۱۱ac استاندارد در Wi-Fi پشتیبانی می‎کند، پس می‎تواند از فرکانس ۵ گیگاهرتز نیز پشتیبانی کند که از ۲٫۴ گیگاهرتز استفاده شده در روتر‎های قدیمی تر، بهینه تر و جدیدتر است.

ضحبت‎های ضد و نقیضی درباره ی استفاده از این فرکانس وجود دارد، اما اگر واقعا فرکانس کاری دستگاه را تا ۵ گیگاهرتز بالاتر ببریم با مشکلات کمتری روبرو شده و پایایی بهتری را در شبکه خواهیم دید که بصورت بالقوه سریع تر نیز می‎باشد این درحالیست که فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز دارای رنج گسترده تری است. نبود مداخلات فرکانسی در این فرکانس باعث می‎شود تا فرکانس ۵ گیگاهرتز عملکرد بهتری را نمایش دهد، زیرا امواج دستگاه هایی مانند اجاق‎های مایکروویو و دستگاه‎های نظارت نوزاد در باند ۲٫۴ گیگاهرتز کار می‎کنند.

با افزایش فرکانس مشکلات مربوط به تداخل کمتر خواهد شد
با افزایش فرکانس مشکلات مربوط به تداخل کمتر خواهد شد

اما پیش از اینکه این تغییر را اعمال کنید، باید بدانید که دستگاه‎های مورد نظر شما که به این شبکه متصل هستند باید بتوانند به این باند فرکانس متصل شوند. بعضی از روترها می‎توانند در هر دو باند فرکانسی فعالیت کنند، اما اگر روتر شما از این قابلیت پشتیبانی نمی کند، شما مجبورید با باند فرکانسی که تمامی دستگاه‎های شما از آن پشتیبانی می‎کنند کار کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد