آموزش تصویری پارتیشن بندی هارد در ویندوز ۷

تقسیم کردن فضای ذخیره سازی اطلاعات کامپیوتر علاوه بر جستجو و دستیابی سریع، به محیط کار شما نظم خواهد داد. این که برای آهنگ ها، فیلم ها … یا اطلاعات شخصی و عمومی تفکیک ایجاد کنید، برای هر کامپیوتری لازم است. برای پارتیشن بندی هارد لازم نیست از برنامه های خارجی استفاده کنید زیرا که خود ویندوز قادر به پارتیشن بندی هارد خود و مدیریت آن است. امکان ساخت ، ویرایش ، حذف ، فرمت و تغییر سایز تنها با چند کلیک ساده را همراه BigETek باشید.

نکته : از آنجایی که پارتیشن بندی مستقیما به اطلاعات هارد دیسک شما مربوط می شود ، آن را جدی بگیرید و از اطلاعات خود حتما پشتیبان داشته باشید. زیرا پارتیشن بندی اشتباه = از دست دادن اطلاعات هارد دیسک.

آموزش تصویری پارتیشن بندی هارد

برای رفتن به قسمت مدیریت هارد دیسک ، بر روی My Computer کلیک راست کرده و روی Manage Click کنید(شماره ۱). سپس در پنجره باز شده روی Disk Management کلیک کنید(شماره ۲). در این قسمت پارتشین ها نمایش داده می شوند. برای تغییر اندازه یک پارتشین بر روی پارتشین مورد نظر کلیک راست کرده(شماره ۳) و Extent Volume یا Shrink Volume را انتخاب کنید(شماره ۴).

پارتیشن بندی هارد
پارتیشن بندی هارد

تغییر اندازه پارتشین دارای محدودیت هایی است ، مثلا شما در یک پارتشین ۱۰۰ گیگابایت فضا دارید که ۸۰ گیگابایت  آن اشغال شده ، شما نمی توانید اندازه این پارتیشن رو کمتر از ۸۰ گیگابایت کنید. یا اینکه برای بزرگ کردن اندازه پارتیشن باید فضای آزاد تخصیص نیافته داشته باشید.

پارتیشن بندی هارد
پارتیشن بندی هارد

ساخت پارتیشن جدید
زمانی که اندازه پارتشینی را کوچک تر می کنید فضایی بدون استفاده درون پارتیشین ایجاد می شود. یا زمانی که هارد جدید به کامپیوتر وصل می کنید به اندازه ی فضای هارد جدید ، فضای بدون استفاده دارید که باید با ساخت پارتیشن جدید از آن فضا استفاده کنید(شماره ۱).

برای ساخت پارتشین جدید بر روی پارتشین هارد دیسک کلیک راست کرده و روی New Simple Volume کلیک کنید(شماره ۱). در پنجره باز شده مقدار فضای مورد نظر برای ایجاد پارتیشن جدید را وارد می کنید(شماره ۲) ، برای مثال ۵۰ مگابایت. برای محاسبه ۵۰ گیگابایت به مگابایت ۵۰ را در ۱۰۲۴ ضرب می کنیم و در کادر زیر می نویسیم و نهایتا Next.
پارتیشن بندی هارد
پارتیشن بندی هارد

تغییر نام درایور (شماره ۱)

برای تغییر نام درایور ، برای مثال می خواهید لیبل C رو E بکنید ، بر روی درایور مورد نظر کلیک و  روی گزینه Change Drive Letter and Paths کلیک کنید.

فرمت کردم پارتیشن (شماره ۲)
برای فرمت کردن پارتیشن بر روی آن کلیک راست کرده و Format را انتخاب کنید. با این کار تمامی اطلاعات پارتشین پاک خواهد شد.

حذف پارتیشن (شماره ۳)
برای حذف پارتیشن مورد نظر روی آن کلیک راست کرده و Delete Volume را انتخاب کنید. با این کار تمامی اطلاعات بر روی پارتیشن پاک خواهد شد.

پارتیشن بندی هارد
پارتیشن بندی هارد

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد