آموزش آنروت کردن گوشی اندرویدی

با روت کردن گوشی اندرویدیتان توانسته اید درها را به سمت قابلیت‎های پیشرفته باز کنید. می‎توانید با گوشی خود کارهایی بکنید که سایرین با گوشی‎هایشان نمی‎توانند بکنند. ولی زمانی که اوضاع عوض می‎شود و می‎خواهید گوشی خود را آنروت کنید چه اتفاقی می‎افتد؟ در این مقاله قصد داریم نحوه آنروت کردن گوشی اندرویدی را به شما آموزش دهیم با BigETek در این آموزش همراه شوید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

شاید خواسته باشید به دلایل امنیتی گوشی خود را آنروت کنید، شاید دیگر برای تغییرات مورد علاقه‎ی خود دیگر نیاز به روت بودن دستگاه خود ندارید. یا، شاید سعی دارید دستگاه خود را فروشید، یا خدمات گارانتی دریافت کنید. یا شاید خواسته باشید یک به روزرسانی OTA دانلود کنید. به هر دلیلی، آنروت کردن آنقدر هم مشکل نیست، تا زمانی که بدانید چکار دارید می‎کنید.

راه‎های زیادی برای آنروت کردن یک دستگاه اندرویدی وجود دارد

نظیر روت کردن، روش‎های متفاوت اندکی برای آنروت کردن دستگاه شما وجود دارد، و اینکه از کدام روش استفاده خواهید کرد بستگی به دستگاه شما، نسخه‎ی اندرویدتان و کاری که سعی دارید آن را انجام دهید، دارد. به طور کلی، آنروت کردن شامل یکی از این فرآیندها خواهد شد.

هرگونه گوشی که تنها روت شده است: اگر تنها کاری که انجام داده‎اید روت کردن گوشی‎تان است، و گیر نسخه‎ی پیش‎فرض اندروید افتاده‎اید، آنروت کردن بایستی (امیدوارانه) آسان باشد. شما می‎توانید با استفاده از گزینه‎ای در اپلیکیشن SuperSU گوشی خود را آنروت کنید، اپلیکیشنی که باعث می‎شود روت گوشی شما حذف و نسخه‎ی خام اندروید ریکاوری و جایگزین شود. چنین چیزی به مفصل در قسمت اول این پست آموزشی توضیح داده خواهد شد.
هرگونه گوشی که از یک رام سفارشی یا فریم ورک Xposed استفاده می‎کند: اگر بیشتر از یک بار گوشی خود را روت کرده‎اید، احتمالا قسمت‎هایی از سیستم خود را آنقدر شدید تغییر داده‎اید که تنها راه برای آنروت کردن برگشتن به حالت کاملا خام، شرایط خارج از کارخانه است. چنین چیزی برای هر گوشی متفاوت است، و ما نمی‎توانیم برای هر گوشی راهنمای مجزایی ارائه دهیم، ولی این قضیه را در قسمت نهایی این آموزش تحت پوشش قرار می‎دهیم
ساده به نظر می‎‎آید، نه؟ متاسفانه، روش SuperSU همیشه به صورت کامل کار نمی‎کند. شاید خطا دهد، شاید هم نتواند به دلایلی ریکاوری لازم را انجام دهد. در این موارد، شما می‎توانید به صورت دستی گوشی خود را با استفاده از این روش‎ها آنروت کنید:

گوشی‎های نکسوس و سایر گوشی‎های نسخه‎ی توسعه‎دهنده‎ی دارای اندروید مارشملو: اگر روش SuperSU جواب نمی‎دهد، شما می‎توانید گوشی خود را با استفاده از دوباره فلش کردن فایل img آنروت کنید. این فایل، فایل اصلی است که زمانی که گوشی دارای اندروید مارشملوی خود را روت می‎کنید، ویرایش می‎شود، بنابراین جایگزین کردن آن و سپس دوباره فلش کردن ریکاوری استوک (رسمی یا خام )اندروید خام جوابگو باشد. چنین چیزی در قسمت دوم این آموزش بحث می‎شود.
گوشی‎های نکسوس و سایر گوشی‎های نسخه‎ی توسعه‎دهنده‎ی دارای اندروید آب‎نبات چوبی و قبل از آن: اگر روش SuperSU جواب نمی‎دهد، شما می‎توانید گوشی خود را با استفاده از پاک کردن فایل SU آنروت کنید. این فایل، فایلی است که به گوشی‎های دارای اندروید ماقبل از مارشملو دسترسی به روت را می‎دهد، بنابراین پاک کردن آن و دوباره فلش کردن ریکاوری اندروید خام باید کار لازم را انجام دهد. چنین چیزی در قسمت سوم این آموزش بحث می‎شود.
گوشی‎های نسخه‎ی غیر توسعه دهنده: اگر روش SuperSU جواب نمی‎دهد و شما یک گوشی غیر توسعه‎دهنده دارید، احتمالا باید به صورت مرکزی وهسته‎ای عمل کنید یعنی پاک کردن گوشی خود و برگشتن به حالت کاملا خام و پایه و شرایط خارج از کارخانه به منظور آنروت کردن. برای هر گوشی چنین چیزی متفاوت است، و ما نمی‎توانیم برای هرکدام آموزش جداگانه‎ای ارائه دهیم، ولی در بخش آخر این راهنما چنین چیزی را بحث می‎کنیم.
ما هرکدام از این روش‎ها را در 4 قسمت زیر بحث خواهیم کرد (با سطح متفاوتی از جزئیات). از قسمتی که مناسب گوشی شما، نسخه‎ی اندرویدتان و موقعیت‎تان است، استفاده کنید.

نحوه‎ی آنروت کردن هر دستگاه اندرویدی با اپلیکیشن SuperSU

SuperSU به سادگی محبوب‎ترین و قوی‎ترین اپلیکیشن مدیریت روت موجود برای اندروید است. اگر یک دستگاه روت شده دارید، به احتمال خیلی زیاد از SuperSU برای مدیریت اینکه کدام اپلیکیشن‎های دسترسی فوق یوزر را داشته باشند، استفاده می‎کنید. این اپلیکیشن همچنین ساده‎ترین و هوشمندانه‎ترین راه برای آنروت کردن دستگاه اندرویدی شما است، چون کل این فرآیند در خود اپلیکیشن مستقیما بر روی گوشی شما انجام می‎شود.

برای کاملا آنروت کردن دستگاه خود، اولین چیزی که خواهان انجام آن خواهید بود رو آوردن به اپلیکیشن SuperSU  است، که در کشوی اپلیکیشنی پیدا می‎شود.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

به دنبال باز کردن آن، به زبانه‎ی تنظیمات بروید و به سمت پایین صفحه اسکرول کنید تا قسمت “Cleanup” را مشاهده کنید. بر روی گزینه‎ی “آنروت کردن کامل” آهسته ضربه بزنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

چنین چیزی یک کادر گفتگو در اختیار شما قرار می‎دهد که از فرآیند آنروت چه انتظاری دارید و از شما می‎پرسد این کار ادامه داشته باشد یا خیر. اگر دستگاهی دارید که برای روت کردن آن از روش‎های سنتی استفاده کرده‎اید، معمولا نسخه‎ی اندروید آب‎نبات چوبی و قدیمی‎تر- استفاده از این اپلیکیشن اولین و تنها کاری است که باید بکنید. فشار دادن دکمه‎ی continue دستگاه را آنروت خواهد کرد و شما برای کامل شدن این فرآیند باید ری‎بوت کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

اگر دستگاهی دارید که با روش روت شدن بدون سیستمی در اندروید مارشملو روت شده است، فشار دادن گزینه‎ی “Continue” کادر دیگری باز می‎کند و از شما می‎پرسد که آیا دوست دارید بوت ایمیج (boot image) خام را بازگردانی کند یا نه، با اشاره به اینکExplorer به نظر می‎رسد محبوب‎ترین اپلیکیشن فایل منیجر این روزها باشد، ولی هرگونه اپلیکیشن دیگر با قابلیت‎های روت قابل قبول است.

در اپلیکیشن ES، شما بایستی منوی کناری را با لغزاندن آن از سمت چپ به سمت لبه‎ی بیرونی، باز کنید سپس به سمت پایین و گزینه‎ی “Root Explorer” اسکرول کنید و تاگل آن را در حالت فعال قرار دهید. اپلیکیشن SuperUser نصب شده روی دستگاه شما باید در این جا از شما اجازه‎ی دسترسی دادن به فایل منیجر را بخواهد.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

زمانی که دسترسی به روت به دست آورده شد، به پوشه‎ی /system بروید. با استفاده از اپلیکیشن ES، روی گزینه‎ی کشویی که عنوان “Homepage” دارد آهسته ضربه بزنید (با فرض اینکه البته هنوز روی صفحه‎ی شروع هستید). گزینه‎ی “/ Device” را انتخاب کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

آنروت کردن گوشی اندرویدی

در پارتیشن اصلی دستگاه، به سمت پوشه‎ی “/system” اسکرول کرده و آن را باز کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

اینجا اوضاع کمی پیچیده می‎شود، بسته به نحوه‎ی روت شدن دستگاه شما، فایل “Su” (فایلی که در این فرآیند ما آن را پاک خواهیم کرد) در یکی از دو این مکان قرار خواهد داشت: /system/bin یا /system/xbin. ابتدا اولی را بررسی کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

فایل‎هایی که اینجا هستند براساس حروف الفبا مرتب شده‎اند، بنابراین اگر این فایل را مشاهده نمی‎کنید پس باید در پوشه‎ی /system/xbin باشد. با فشار دادن کلید برگشت به عقب، به عقب برگردید و پوشه‎ی “xbin” را باز کنید.

تعداد فایل‎های آنجا نبایستی زیاد باشد، بنابراین پیدا کردن فایل “Su” باید کاملا ساده باشد.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

بدون توجه به محل این فایل بر روی دستگاه به خصوص شما، ما یک کار را انجام می‎دهیم. اگر به دنبال آنروت کردن به طور کامل هستید، این فایل را با فشار دادن طولانی روی آن و انتخاب آیکون سطل آشغال پاک کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

اگر می‎خواهید برای دریافت آپدیت OTA فقط به صورت موقت از حالت روت خارج شوید، فایل را از این محل کات کرده و به محل دیگری انتقال دهید. می‎توانید برای این منظور به پوشه‎ی /sdcard/ به پارتیشن اصلی یعنی “/ Device” بروید و پوشه‎ی “sdcard” را باز کنید. فایل را اینجا با انتخاب آیکون پیست، پیست کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

آنروت کردن گوشی اندرویدی

با از عمل انداختن فایل “su”، یک فایل دیگر نیز وجود دارد که باید انتقال یا پاک شود. به بخش سیستم برگردید و پوشه‎ی “app” را باز کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

شما در حال نگاه کردن به اپلیکیشن SuperUser نصب شده بر روی گوشی خود خواهید بود، اگر شما این اپلیکیشن را اجرا دارید، در پوشه‎ای به همین نام پیدا می‎شود. ممکن است اگر از اپلیکیشن SuperUser متفاوت دیگری استفاده می‎کنید، به دنبال اپلیکیشن مربوطه بگردید. زمانی که پوشه را پیدا کردید، آن را باز کنید. باید اشاره کنیم که ممکن است خبری از یک پوشه نباشد، ممکن است تنها چیزی به اسم “superuser.apk” در روت فولدر وجود داشته باشد.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

زمانی که فایل درست را پیدا کردید، روی آن یک فشار طولانی به منظور یا پاک یا کات کردن آن اعمال کنید، نظیری کاری که با فایل “su” کردید.

اگر آن را کات کردید، به سمت مسیر /sdcard برای امن کردن موقعیت آن، بروید و آن را پیست کنید.

حالا شما می‎توانید دوباره وضعیت روت دستگاه را با استفاده از دستگاهی نظیر Root Checker بررسی کنید. اگر جواب آنروت بود، پس کار شما تمام شده است.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

سپس، شما بایستی ریکاوری استوک اندروید را روی گوشی خود جایگزین کنید. برای انجام این کار، بایستی ایمیج فکتوری را برای دستگاه خود دانلود کنید. براس دستگاه‎های نکسوس، چنین چیزی توسط گوگل فراهم شده است. ایمیج سایر دستگاه‎ها را سازندگان آن‎ها باید فراهم کنند.

زمانی که ایمیج فکتوری دستگاه خود را دانلود کردید، ابتدا باید فایل را از حالت زیپ خارج کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

درون این فایل، یک فایل زیپ دیگر وجود دارد، آن هم از حالت زیپ خارج کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

این فایل حاوی ایمیج بوت‎لودر است (اگر قابل استفاده باشد) به همراه اسکریپت‎های مختلف به منظور فلش کردن به بیلد کامل اندروید. فایلی که ما نیاز داریم یعنی boot.img در فایل زیپ نهایی پیدا می‎شود که باید نام آن اینطور باشد: “image-<device name>-<build number>.zip”. این فایل را از حالت زیپ خارج کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

در خود گوشی، مطمئن شوید که در مسیر Settings > About phone با چندین بار آهسته ضربه زدن بر روی بیلد نامبر، گزینه‎ی Developer Options فعال شده است. نوتیفیکیشن‎هایی وجود دارند که به شما نشان خواهند داد که چندبار دیگر باید برای “تبدیل شدن به یک توسعه‎دهنده” آهسته ضربه بزنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

زمانی که منوی Developer Options فعال شد، به منوی تنظیمات اصلی برگردید. منوی ” Developer Options” بخش جدیدی است که در بالای “About phone” ظاهر می‎شود، روی آن آهسته ضربه بزنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

به سمت پایین اسکرول کنید تا گزینه‎ی “USB Debugging” را مشاهده و آن را فعال کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

هشداری به همراه توضیحی ظاهر خواهد شد که فعال‎سازی این قابلیت چه کاری انجام می‎دهد، به منظور فعال‎سازی این قابلیت بر روی “اوکی” آهسته ضربه بزنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

دستگاه خود را با یک کابل یو‎اس‎بی به کامپیوتر متصل کنید. تا زمانی که درایورهای درستی را نصب شده دارید، پنجره‎ای باید روی دستگاه ظاهر شود که توسط آن بتوانید روی کامپیوتر متصل شده به گوشی‎تان اجازه‎ی انجام USB debugging را بدهید. اگر کامپیوتر مال خودتان است، می‎توانید گزینه‎ی Always allow from this computer” را تیک بزنید تا به صورت خودکار عمل دباگ کردن در آینده صورت گیرد. روی “اوکی” ضربه بزنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

در کامپیوترتان، اگر درایو گوشی‎های اندرویدی (ADB) را در مسیر سیستمی خود نصب دارید، روی پوشه‎ای که فایل‎های ایمیج فکتوری را از حالت زیپ خارج کرده‎اید کلیدهای ترکیبی شیفت + راست کلیک را بگیرید و “Open a command window here” را انتخاب کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

اگر درایو گوشی‎های اندرویدی (ADB) را در مسیر سیستمی خود نصب ندارید، فایل بوت ایمیج را کپی و در پوشه‎ی adb خود قرار دهید یعنی C:\Android\platform-tools. زمانی که کپی کردن فایل مذکور به پایان رسید، در هر جایی از این پوشه کلیدهای ترکیبی شیفت + راست کلیک را بگیرید و “Open a command window here” را انتخاب کنید.

آنروت کردن گوشی اندرویدی

سپس فرمان زیر را به منظور ری‎بوت شدن دستگاه به بوت‎لودر وارد کنید:

adb reboot bootloader

آنروت کردن گوشی اندرویدی

زمانی که گوشی شما به داخل بوت‎لودرش بوت شد، فرمان زیر را اجرا کنید که باید اتمام آن چند ثانیه‎ای طول بکشد:

fastboot flash boot boot.img

آنروت کردن گوشی اندرویدی

اگر به دلیل دریافت آپدیت OTA قصد آنروت کردن را دارید یا می‎خواهید که به حالت کاملا استوک گوشی خود برگردید، باید ریکاوری استوک را نیز فلش کنید. با این فرمان می‎توانید این کار را انجام دهید:

fastboot flash recovery recovery.img

آنروت کردن گوشی اندرویدی

بعد از آن، اندروید را با فرمان زیر ری‎بوت کنید:

fastboot reboot

آنروت کردن گوشی اندرویدی

گوشی بایستی فورا ری‎بوت شود و دسترسی به روت هم رفته باشد، و اندروید به حالت ریکاوری استوک خود برگشته باشد، ولی سایر بخش‎های سیستم‎عامل  شما همچنان دست نخورده باقی خواهند ماند. اگر قصد فروش یا رهایی یافتن از دستگاه خود را دارید، می‎توانید حالا یک ریست فکتوری کنید.

دستگاه خود برای داشتن یک بیلد کاملا استوک دوباره فلش کنید

اگر از یک رام سفارشی یا فریم‎ورک Xposed استفاده می‎کنید، باید به طور کامل دستگاه خود را پاک کنید و آن را به حالت آنروت شده فلش کنید، یعنی حالت کاملا جدید و بیرون آمده از کارخانه. اگر روش SuperSU برای شما جواب نداده است، این راه تنها راه آنروت کردن یک دستگاه نسخه‎ی توسعه‎دهنده یا غیر نکسوس است.

متاسفانه، این فرآیند برای هر کارخانه متفاوت است، و می‎تواند از دستگاهی به دستگاه دیگر متفاوت باشد. بنابراین، به استثنای دستگاه‎های نکسوس (که راهنمای آن‎‎ها را داریم)، نمی‎توانیم تمامی دستورالعمل‎ها را اینجا به طور کامل بگوییم. در عوض، نگاهی به این خواهیم داشت که این فرآیند برای هر تولیدکننده چطور خواهد بود:

دستگاه‎های نکسوس و سایر دستگاه‎های نسخه‎ی توسعه‎دهنده: دستگاه‎های نکسوس کاملا آسان هستند. فقط کافی است که یک ایمیج فکتوری از گوگل یا تولید‎کننده‎ی خود دانلود کنید (بسیار شبیه به کاری که در حالت آنروت کردن دستی برای اندروید مارشملو در بالا ما انجام دادیم)، سپس تمامی فایل‎های آن را در گوشی‎تان را فلش کنید.
دستگاه‎های سامسونگ: شما نیاز به فایل کامل فریم‎ویر خواهید داشت، که عملا برای هر دستگاهی در سایت com باید وجود داشته باشد. شما باید از برنامه‎ای به اسم “Odin” بر روی کامپیوتر خود استفاده کنید، که کاملا کار با آن آسان است. فقط مطمئن باشید برای دقیقا دستگاه خود راهنمای معتبری پیدا کنید.
دستگاه‎های موتورولا: موتورولا از برنامه‎ای به اسم “RSD Lite” برای ارائه‎ی فایل‎های ایمیج به دستگاه‎های خود استفاده می‎کند، گرچه این شرکت ایمیج خود را در معرض دستگاه‎های غیر توسعه‎دهنده نمی‎گذارد. کپی‎های فراوانی در اینترنت وجود دارند، ولی مطمئن شوید که قبل از استفاده از منبع مطمئنی آن را دانلود کنید.
دستگاه‎های ال‎جی: ال‎جی برای ارائه‎ی فایل‎های KDZ خاص هر دستگاه به گوشی‎هایش از ابزاری به اسم “Flash Tool” استفاده می‎کند. مجددا، مطمئن شوید که از راهنما و منبع معتبری برای دریافت فایل استفاده می‎کنید.
دستگاه‎های اچ‎تی‎سی: از بین تمامی دستگاه‎های مصرف‎کننده شاید دستگاه‎های اچ‎تی‎سی ساد‎ه‎ترین راه فلش کردن را داشته باشند، در این رابطه فقط چیزی به اسم فایل “RUU” (ابزار به روزرسانی رام) را استفاده کنید که با فرمان‎های ساده‎ی adb و fastboot می‎توان از آن بهره برد. شما همچنین می‎توانید فایل RUU را روی پارتیشن /sdcard اکثر دستگاه‎های اچ‎تی‎سی قرار دهید و این فایل به طور خودکار زمانی که به بوت‎لودر بوت می‎کنید، شناسایی خواهد شد. فقط باید برای دستگاه‎ خاص خود RUU مورد نظر را پیدا کنید.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد