آشنایی آنلاین با صورت های فلکی

آنچه امروز با هم روبرو خواهیم شد مشتاقان فیزیک – نجوم و عاشقان آسمان را به وجد خواهد آورد. شاید ساده ترین راهکاری که ستارگان به ما چشمک زنان اطلاع می دهند مسیر یا راهیابی باشد، اما پس از کمی غرق شدن در دنیای بی همتای خداوند می بینیم که لذت دیدن دیگر جهانیان کم از دنیای ما نیست. به همین دلیل سایتی را امروز معرفی خواهیم کرد که علاقه شما را به جهان اطراف بیشتر خواهد کرد. آشنایی با صورت های فلکی را با ما همراه باشید.

صورت های فلکی دسته ای ستارگان در قسمت های مختلف آسمان هستند که در قدیم توسط گروه های مختلفی نام گذاری شده اند. صور فلکی معمولاً به نام اشیاء، حیوانات و موجودات افسانه ای خوانده می شوند. بعضی صورفلکی شبیه آن نامی که برایشان گذاشته اند هستند، ولی بقیه ممکن است هیچ شباهتی به نام خود نداشته باشند. مثلا صورت فلکی اسد، واقعا شبیه یک شیر است، ولی جَدی (=بُزماهی) شباهتی به این حیوان افسانه ای ندارد

آشنایی با صورت های فلکی

آیا تا به حال تصمیم گرفته اید که با صور فلکی آشنا شوید. آشنایی با این صورها کمی بیش از آنچه فکر می کنید طول می کشد. تشخیص 88 صور فلکی که از کنار هم چیدین ستاره  های زیبا تشکیل شده اند کار هر آماتوری نیست، اما شور آسمان قادر است هر فیزیکدانی را منجم سازد.

برای مثال خرس بزرگ (دب اکبر) یکی از بزرگترین صورتهای فلکی است وشکل آن در اسناد قدیمی ستاره شناسی به صورت یک خرس بزرگ ترسیم شده است. هفت ستاره پرنور آن که در میان مردم شناخته شده است به شکل یک ملاقه یا آب گردان بزرگ است ودر قسمت پشت و دم خرس بزرگ قرار دارد.این صورت فلکی در اواخر فروردین ماه به بهترین وضعیت رصدی می رسد.

صورت های فلکی
صورت های فلکی

اگر به زبان انگلیسی مسلط هستید می توانید اطلاعات کهکشانی خود را در سایت زیر از صور فلکی تکمیل کنید.(کلیک کنید)

www.enchantedlearning.com

متاسفانه در منابع اینترنتی فارسی زبان، وب سایت قابل ارزشی وجود ندارد اما در صورتی که از سایت های فارسی زبان استقبال می کنید سایت زیر کم و بیش به شما کمک خواهد کرد.

roshd.ir

اما پس از آشنایی با این صور فلکی بهتر است آنها را در فضای مجازی و سپس در دنیای واقعی دنبال کنیم. می توانید حتی با موبایل یا تبلت خود در شبی صاف با اتصال به اینترنت، با رفتن به سایت زیر به تست آموخته های خود بپردازید.

neave.com/planetarium

کافیست ابتدا موقعیت خود را روی ایران تنظیم کنید سپس به اطراف بنگرید و ستارگان را شناسایی کنید.

صورت های فلکی
صورت های فلکی

با حرکت دادن موس می توانید تمامی صورت های فلکی را مشاهده کنید و با قرار دادن موس روی ستارگان نام آنها را ببینید. از سه دکمه سمت راست نیز برای تغییر تنظیمات صفحه آسمان شب خود استفاده کنید.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد