آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10 (5 روش)

تا به حال به مشکل کمبود فضای ذخیره سازی بر خورده اید؟ برای رفع آن چه روشی را استفاده می کنید؟ در سیستم عامل جدید مایکروسافت یعنی ویندوز 10 این مشکل نیز وجود دارد. ما در ادامه این مقاله به ارائه 5 روش مختلف برای آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10 پرداخته ایم که با بکارگیری آن ها می توانید بر این مشکل فائق آیید.

با آنکه میزان فضای ذخیره‎‌سازی هارد درایوها یا ابزار ذخیره‎سازی مشابه دائماً بیشتر می‎شود و قیمت آن‎ها نیز پایین می‎‎آید ولی بازهم ما همواره در حال پر کردن آن‎ها با تصاویر و ویدیوهایی هستیم که یا با گوشی‎های همراه خود گرفته‎ایم یا فایل‎هایی که از اینترنت دانلود کرده‎ایم. چنین مشکلی زمانی حادتر می‎شود که یک کامپیوتر با فضای ذخیره‎سازی محدود یا یک درایو حالت جامد (SSD) دارید که فضای زیادی، در مقایسه با هارد درایو‎های صفحه گردان سنتی، در اختیار شما نمی‎گذارند.

اگر کم‌کم متوجه شده‎اید که فضای موجود بر روی هارد درایو داخلی یا خارجی شما به سرعت کم می‎شود، استراتژی اول شما نباید خرید یک هارد درایو جدید برای افزایش فضای ذخیره‎سازی باشد. در عوض شما باید فایل‎های بی‌ارزشی را پیدا و پاک‎سازی کنید که فضای با ارزش هارد شما را اشغال کرده‎اند.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

در ادامه این آموزش، ما به شما 5 روش کاربردی را نشان خواهیم داد که با استفاده از آن‎ها بتوانید اندکی فضای بیشتر بر روی کامپیوتر خود آزاد کنید.

1- پاک کردن فایل‎های غیرضروری

اغلب افراد میل به ذخیره‎سازی فایل‎های زیادی دارند، حتی اگر قصد استفاده از آن‎ها را نداشته باشند. علاوه بر این، ما این فایل‎ها را در پوشه‎های تودرتو ذخیره می‎کنیم و هرگز متوجه میزان فضای ذخیره‎سازی که با این کار هدر می‎رود نمی‎شویم. قسمتی از این قضیه به این حقیقت بر می‎گردد که ویندوز اندازه‎ی پوشه را در File Explorer به صورت پیش‌فرض نشان نمی‎دهد.

با این حال در ویندوز 10 ما می‎توانیم از تنظیمات ذخیره‎سازی (Store setting) به منظور بررسی میزان فضایی استفاده کنیم که بر روی هارد اصلی سیستم و هارد درایوهای خارجی اشغال شده‎ است. ولی جنبه‎ی مهم‎تر این قابلیت این است که شما از آن می‎توانید به منظور مشاهده‎ی پوشه‎هایی استفاده کنید که بیشترین فضا را اشغال کرده‎اند تا در رابطه با آن‎ها و پاک‎سازی فایل‎ها برای آزاد کردن اندکی فضا، تصمیم لازم را بگیرید.

نحوه‎ی پیدا کردن و پاک‎سازی فایل‎های موقتی به صورت زیر است:

  • با استفاده از فشار دادن همزمان کلید ویندوز + I بخش تنظیمات را باز کنید.
  • بر روی گزینه‎ی سیستم کلیک کنید.
  • بر روی گزینه‎ی فضای‎ ذخیره‎سازی (Storage) کلیک کنید
  • در زیر آن درایوی که باید آنالیز شود را انتخاب کنید. (در تصویر زیر PC drive درایوی است که ویندوز 10 روی آن نصب شده است.)

 

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

 

در بخش Storage Usage شما می‎توانید مشاهده کنید که ویندوز 10 محتوا را بر اساس پوشه‎های پیش‎فرض (به عنوان مثال اسناد، تصاویر، موزیک و غیره)، اپلیکیشن‎ها و بازی‎ها و فایل‎های سیستمی دسته‎بندی کرده است و شما می‎توانید میزان فضای اشغال شده را مشاهده کنید. بر روی یکی از گزینه‎ها به منظور مشاهد‎ه‎ی اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

اگر خواهان پاک کردن محتویات آن هستید بر روی دکمه‎ی view به منظور مشاهده کردن محل پوشه و پاک کردن فایل‎هایی که به آن‎ها نیاز ندارید، کلیک کنید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

دوباره به بخش Storage usage برگردید و بر روی فایل‎های موقتی (Temporary files) کلیک کنید. در این بخش، ویندوز 10 لیستی از انواع مختلف فایل‎های موقتی را لیست می‎کند که ممکن است بخواهید پاک کنید نظیر فایل‎های موقتی، پوشه‎ی دانلودها، محتویات سطل زباله و موارد متعدد دیگر. بر روی دکمه‎ی محتویاتی که می‎خواهید پاک کنید و مسیر لازم برای پاک کردن فایل‎های مربوطه را دنبال کنید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

مجددا به بخش Storage usage برگردید و بر روی Other کلیک کنید. ویندوز 10 از این بخش به منظور لیست کردن تمامی پوشه‎هایی که امکان دسته‎بندی آن‎ها نبوده است، استفاده می‎کند. پوشه‎هایی را که بیشترین فضا را به خود اختصاص داده‎اند شناسایی و بر روی آن‎ها به منظور مشخص کردن محل ذخیره‎سازی‎شان کلیک کنید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

محتویات پوشه‎ی مورد نظر را انتخاب و برای پاک‎کردن پوشه‎ها و فایل‎ها گزینه‎ی Delete را برگزینید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

2- آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10 با پاک کردن نسخه‎های تاریخچه‎ی فایل (File History)

اگر فضای هارد اکسترنال شما در حال تمام شدن است، این امکان وجود دارد که پیکربندی فایل تاریخچه به نحوی باشد که از فایل‎های شخصی شما به طور دائم نسخه‎ی پشتیبان بگیرد.

گرچه، این احتمال وجود دارد که تنظیمات آن را در حالت پایه قرار داده باشید که به صورت پیش‌‎فرض هر ساعت کپی‎های از فایل‎های شما ایجاد می‎کند و برای همیشه آن‎ها را نگه می‎داد. این نوع تنظیمات به سرعت می‎تواند فضای ذخیره‎سازی زیادی را به خود اختصاص دهد و باعث کم شدن فضای آزادی شود که شما می‎توانید برای ذخیره‎ی فایل‎های دیگر از آن استفاده کنید.

به منظور تغییر تنظیمات نسخه‎ی فایل تاریخچه و نحوه‎ی استفاده از ابزار پاک‎سازی به منظور پاک کردن نسخه‎های قدیمی‎تر فایل‎ها و پوشه‎ها مسیر زیر را دنبال کنید:

با استفاده از کلیدهای ترکیبی کلید ویندوز + X منوی Power User را باز کنید و کنترل پنل را انتخاب کنید.
بر روی گزینه‎ی File History کلیک کنید.
در صفحه‎ی سمت چپ بر روی تنظیمات پیشرفته کلیک کنید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

زیر گزینه‎ی Versions، گزینه‎های پیش‎فرض را با کلیک کردن بر روی منوی کشویی در سمت راست تغییر دهید تا بر اساس نیاز خود گزینه‎های مربوط به ذخیره‎سازی یک نسخه‎ی کپی از فایل‎ها و نگه‎داری نسخه‎های ذخیره‎سازی شده را تنظیم کنید. به عنوان مثال، به ترتیب هر 12 ساعت و 3 ماه.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

بر روی گزینه‎ی Clean up versions کلیک کنید.
درون ابزار پاک‎سازی تاریخچه‎ی فایل، از منوی کشویی نسخه‎هایی را که می‎خواهید پاک کنید، انتخاب کنید. به عنوان مثال، گزینه‎ی تمامی نسخه‎ها به استثنای آخرین مورد را انتخاب کنید تا تنها یک نسخه از فایل‎ها نگه‎داری شود.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

برای کامل کردن این فرایند بر روی دکمه‎ی Clean Up کلیک کنید.
در بخش تنظیمات پیشرفته بر روی دکمه‎ی ذخیره‎سازی تغییرات کلیک کنید تا تنظیمات جدید اعمال شود.
با انجام کارهای بالا، شما مقدار قابل ‎توجهی از فضای ذخیره‎سازی موجود را افزایش داده‎اید و نسخه‎های پشتیبان آینده‎ی تاریخچه‎ی فایل فضای کمتری را اشغال خواهند کرد و در نتیجه تعداد دفعاتی که هر فایل پشتیبان گرفته می‎شود کاهش می‎یابد.

3- آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10 با پاک‎کردن اپلیکیشن‎هایی که نیاز ندارید

پاک کردن اپلیکیشن‎هایی که به ندرت از آن‎ها استفاده می‎کنید نیز می‎تواند در آزادسازی اندکی فضای ذخیره سازی کمک کند.

در نسخه‎های قبلی ویندوز به منظور پاک کردن اپلیکیشن‎ها بایستی از بخش کنترل پنل وارد قسمت Programs and Features می‎شدیم. ولی حالا در ویندوز 10 شما می‎توانید با استفاده از بخش تنظیمات برنامه‎های دسکتاپی و همچنین اپلیکیشن‎های تازه‎ی ویندوز استور را پاک کنید.

نحوه‎ی پاک‎ کردن اپلیکیشن‎های ویندوز استور و دسکتاپی به صورت زیر است:

با استفاده از فشار دادن همزمان کلید ویندوز + I بخش تنظیمات را باز کنید.
بر روی گزینه‎ی سیستم کلیک کنید.
بر روی گزینه‎ی اپلیکیشن‎ها و قابلیت‎ها کلیک کنید.
اپلیکیشن‎هایی که نیاز ندارید و اکثریت فضای روی هارد کامپیوتر شما را به خود اختصاص داده‎اند را شناسایی کنید. یک اپلیکیشن را انتخاب و بر روی دکمه‎ی Uninstall کلیک کنید.
با کلیک بر روی دکمه‎ی دوم Uninstall عمل پاک کردن را تایید کنید.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

به منظور پاک کردن پوشه‎ی old گزینه‎ی Previous Windows Installation(s) را انتخاب کنید. در این بخش شما می‎توانید سایر فایل‎های مرتبط با فرآیند نصب را پاک کنید، از جمله فایل‎های گزارش آپگرید ویندوز و فایل‎های موقتی نصب ویندوز که آن‎ها نیز چندین گیگابایت می‎توانند فضا اشغال کنند.

آزاد کردن فضای هارد در ویندوز 10

بر روی گزینه‎ی Ok کلیک کنید.
در پنجره‎ای که باز می‎شود بر روی گزینه‎ی Delete Files کلیک کنید تا تاییدی بر تصمیم شما باشد.
برای کامل کردن فرآیند پاک کردن Yes را انتخاب کنید.
به یاد داشته باشید که عمل پاک کردن پوشه‎ی Windows.old و فایل‎های مربوطه از کامپیوترتان خطری ندارد ولی باید در نظر داشته باشید که بعد از پاک کردن این فایل‎ها دیگر قادر به برگشتن به نسخه‎ی قبلی ویندوز 10 با استفاده از قابلیت ریکاوری ویندوز نخواهید بود.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

error: امکان کپی برداری از متن وجود ندارد